Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3697
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Abolicja czynszowa – szczegóły

Wtorek, 7 listopada 2017, 13:01
Aktualizacja: Piątek, 10 listopada 2017, 10:33
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Abolicja czynszowa – szczegóły
Fot. Robert Bajek
Na ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha przyjęta została uchwała o abolicji czynszowej. Dzisiaj podczas konferencji prasowej zorganizowanej w wałbrzyskim Ratuszu przedstawione zostały szczegóły tego projektu.

Na temat uchwały Rady Miasta Wałbrzycha pisaliśmy: TUTAJ Zgodnie z przyjętą uchwałą istnieje możliwość umorzenia 70 procent zadłużenia powstałego na skutek nie płacenia zobowiązań za mieszkania komunalne. Jednak jest to abolicja warunkowa i aby się zakwalifikować do tego programu należy spełnić kilka warunków. O szczegółach projektu mówili dzisiaj: Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha, Jolanta Pabisz - szefowa Biura Lokalowego i Marek Małecki - Prezes Miejskiego Zarządu Budynków.

- Rada na mój wniosek podjęła uchwałę, widząc w niej szansę dla pewnej grupy naszych mieszkańców, którzy dzięki tym szczególnym rozwiązaniom, które mają charakter wyjątkowy i będą trwały krótko, będą mieli szansę na wydostanie się z pętli zadłużenia czynszowego. Część mieszkańców Wałbrzycha, najemców lokali komunalnych we wszystkich dzielnicach przestała płacić czynsz jakiś czas temu z różnych powodów, przypadków losowych takich jak choroba ale i brak pracy i popadła w pętlę zadłużenia, które w wyniku działania mechanizmu odsetkowego spowodowało, że mimo poprawy sytuacji nie są w stanie się wydostać z tej pętli zadłużenia. To nie jest uchwała o umorzeniu 70 procent długów dla cwaniaków, dla tych którzy powiedzieli: "nie płaciłem, bo nie chciałem płacić a teraz mi umorzą". Ta uchwała nie jest dla nich i nie będzie umorzenia. To jest umorzenie dla tych, którzy po sprawdzeniu wniosków wyraźnie będą przekonywać swoim postępowaniem, swoją sytuacją, że warto aby prezydent na mocy uchwały Rady Miasta umorzył 70 procent zadłużenia. Ci którzy nie płacili, bo tak wybrali i nadal uważają, że można tak żyć - to nie jest dla nich. To jest dla tych, którym w pewnym okresie życiowym wszystko się zawaliło a dzisiaj ich sytuacja się poprawiła. Sprawa zadłużenia mieszkaniowego jest obszarem szczególnego zainteresowania mojego, prezesa i całego zespołu, który pracuje od prawie czterech lat. W dużym stopniu odzyskujemy zadłużenie. Poziom płacenia się poprawia, ale musimy uporządkować zaległości sprzed lat. Zadłużenie często ma charakter wirtualny, podmioty nie istnieją, osoby często już nie żyją a dług narasta. Dzisiaj w Wałbrzychu dzięki poprawie sytuacji gospodarczej i spadkowi bezrobocia sytuacja wielu mieszkańców jest na tyle lepsza, że wiele osób ma wyższe dochody i może płacić czynsz, ale nie jest w stanie spłacić tego, co urosło przez ostatnie lata - powiedział prezydent Roman Szełemej.

Zgodnie z uchwałą aby skorzystać z programu, do którego będzie obowiązywała szczegółowa kwalifikacja i weryfikacja a każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, należy spłacić 30 procent zadłużenia i regularnie płacić czynsz przez kolejne 12 miesięcy. Brak opłaty czynszowej, lub opóźnienie przy wpłacie w tym okresie skutkować będzie wypowiedzeniem umowy a całe zadłużenie powróci do poprzedniej wartości. Warto zaznaczyć, że podobna akcja została w Wałbrzychu przeprowadzona sześć lat temu a w jej efekcie kilkadziesiąt osób otrzymało umorzenia i obecnie opłacając regularnie czynsz nie posiadają na swoim koncie zadłużenia.

- Wnioski można składać do końca kwietnia 2018 roku. 30 procent zadłużenia trzeba spłacić w ciągu 3 miesięcy od podpisania porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia. Od daty złożenia wniosku regularnie przez 12 miesięcy dłużnik musi uiszczać bieżące opłaty związane z użytkowaniem mieszkania. Jest to adresowane nie tylko do najemców, ale również do tych, którzy stracili umowę najmu w wyniku zaległości. Po upływie 12 miesięcy od daty podpisania porozumienia, jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, nastąpi umorzenie 70 procent zadłużenia. O terminie przyjmowania wniosków będziemy na bieżąco informować w Biurze Lokalowym, będą też informować zarządcy. Czekamy na uprawomocnienie się uchwały - powiedziała szefowa Biura Lokalowego - Jolanta Pabisz.

Na temat projektu i sytuacji mieszkaniowej w Wałbrzychu wypowiedział się też prezes MZB Marek Małecki:

- Wnioski będzie można pobierać w Biurach Obsługi Klienta, zgodnie z miejscem zamieszkania osób, które będą chciały z tego instrumentu skorzystać. Te wnioski również będziemy przyjmować w Biurach Obsługi Klienta. Będziemy też służyli pomocą w wypełnianiu wniosków i uzupełnianiu dokumentów, które należy złożyć, żeby można było z tego wyjątkowego instrumentu skorzystać. Przypomnę, że nie jest to jedyny instrument pomocy dla mieszkańców. W dalszym ciągu funkcjonują porozumienia, które zawieramy z dłużnikami, którzy chcą zadłużenia rozłożyć na maksymalnie 60 rat. Oprócz tego istnieje możliwość odpracowania długu. Działa komisja umorzeniowa, która w szczególnych przypadkach wnioskuje do prezydenta, aby w trybie szczególnym dokonał umorzenia.

Warto podkreślić, że w obszarze czynszów obecne zadłużenie Wałbrzyszan wynosi przeszło 100 milionów złotych, nie licząc odsetek. Pozytywny jest fakt, że maleje liczba osób posiadających zadłużenie i obecnie wynosi ona niespełna 4 000 a dzięki tej akcji prawdopodobnie liczba ta się zmniejszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group