Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6505
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Aglomeracja Wałbrzyska przyznała dotacje na inwestycje w infrastrukturę szkolną i przedszkolną

Wtorek, 6 września 2016, 13:38
Autor: red
REGION: Aglomeracja Wałbrzyska przyznała dotacje na inwestycje w infrastrukturę szkolną i przedszkolną
Fot. UG Marcinowice
Pierwsze projekty z dofinansowaniem ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej zostaną zrealizowane w gminach Kamienna Góra, Marcinowice, Świdnica, Strzegom i Świebodzice.

Dofinansowanie przyznane zostało ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020. Wybór projektów do dofinansowania został zatwierdzony w imieniu Aglomeracji Wałbrzyskiej przez jej Lidera – Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, a następnie w dniu 30 sierpnia 2016 r. przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego, który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Dofinansowanie przyznano dwóm projektom dotyczącym infrastruktury przedszkolnej. Pierwszy z nich to projekt pod nazwą „Rozbudowa Zespołu Szkół Publicznych w Pisarzowicach o pomieszczenia przedszkola i stołówki szkolnej”. Dzięki realizacji inwestycji w gminie Kamienna Góra przybyło 48 nowych miejsc przedszkolnych. Powstały 2 oddziały przedszkolne, w tym 1 dla dzieci w wieku 3 - 4 lata oraz stołówka, z której będą korzystać dzieci przedszkolne i dzieci chodzące do szkoły. W wyniku rozbudowy, w miejsce Zespołu Szkół Publicznych, powstała nowa jednostka pod nazwą Zespół Szkolno –Przedszkolny w Pisarzowicach.

Nowy budynek połączony jest z istniejącymi budynkami szkolnymi, tworząc jeden układ komunikacyjny. Sam budynek podzielono na dwie części (zespoły użytkowe). Jedną część stanowi dwuoddziałowe przedszkole z niezależnym wejściem, drugą część - stołówka z przyległym zapleczem kuchni cateringowej, biblioteką i pomieszczeniami sanitarnymi. Zaplanowano również budowę placu zabaw dla przedszkola, ukształtowanie terenu, place, dojazdy, chodniki i zakup wyposażenia.

Inwestycja została zakończona i nowy budynek gości już pierwszych przedszkolaków. Pozostaje dokonanie kontroli prawidłowości przeprowadzenia projektu i jego rozliczenie. Wartość całkowita projektu to 2 083 000,00 zł, natomiast wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 1 118 082,10 zł.

Drugi z dofinansowanych projektów pod nazwą „Budowa przedszkola publicznego w Marcinowicach inwestycją w edukację przedszkolną ZIT AW” " polega na budowie nowego przedszkola samorządowego i obejmuje budowę obiektu, jego wyposażenie oraz zagospodarowanie terenu. W wyniku realizacji inwestycji utworzonych zostanie 75 miejsc przedszkolnych (w tym 50 dodatkowych). Powstaną łącznie 3 oddziały, w tym jeden nowy dla dzieci w wieku 3 - 4 lata (25 miejsc), jeden nowy dla dzieci w wieku 5-6 lat (25 miejsc) oraz jeden również dla dzieci w wieku 5-6 lat (25 miejsc), do którego zostanie przeniesiony oddział przedszkolny zlokalizowany aktualnie przy Szkole Podstawowej w Marcinowicach.

W ramach przedszkola powstaną m. in. sale zajęć dla grup przedszkolnych, sanitariaty dzieci, szatnia dla dzieci, sala wielofunkcyjna na zajęcia dodatkowe z zapleczem, gabinet dyrektora, gabinet specjalistyczny, pomieszczenie dla pracowników administracyjnych, zaplecze szatniowo-socjalne personelu, toalety (ogólnodostępne, personelu, zewnętrzne dla dzieci), pomieszczenia porządkowe, pomocnicze i gospodarcze, węzeł żywienia w systemie „catering”, pomieszczenia techniczne w tym kotłownia, magazyn kotłowni, portiernia oraz poczekalnia dla rodziców. Wartość całkowita projektu to 3 785 177,08 zł, natomiast wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 1 650 001,77 zł.

W ramach konkursu dotyczącego szkół ponadgimnazjalnych ogólnokształcących dotację przyznano projektowi pod nazwą "Wyposażenie w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne pracowni matematyczno-przyrodniczych i cyfrowych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy, III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sklodowskiej-Curie w Świdnicy, Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach".

Przedmiotem projektu jest zakup nowoczesnych sprzętów i materiałów dydaktycznych do pracowni matematyczno-przyrodniczych i cyfrowych w pięciu liceach ogólnokształcących prowadzonych przez powiat świdnicki. Pracownia biologiczna, chemiczna, geograficzna, fizyczna, matematyczna i cyfrowa w każdej z ww. szkół wyposażona zostanie w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne. W pomieszczeniach, w których znajdą się pracownie, wykonane zostaną niezbędne prace adaptacyjne, związane z uruchomieniem i zamontowaniem zakupionych sprzętów dydaktycznych. Wartość całkowita projektu to 2 677 900,15 zł, natomiast wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 2 226 417,40 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group