Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 3619
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Alaryk w Rzymie" Lindenschmita w Zamku Książ

Niedziela, 31 lipca 2016, 6:40
Autor: red.
Wałbrzych: "Alaryk w Rzymie" Lindenschmita w Zamku Książ
Fot. red.
Obraz "Alaryk w Rzymie" pędzla Wilhelma von Lindenschmita trafił do Sali Konrada wałbrzyskiego Zamku Książ rok po uroczystym otwarciu wystawy "Metamorfozy Zamku Książ" i stanowi naturalną kontynuację i uzupełnienie tej wyjątkowej ekspozycji.

Znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu obraz "Alaryk w Rzymie" autorstwa Wilhelma von Lindenschmita - absolwenta a następnie profesora Akademii Sztuk Pięknych w Monachium to jeden z największych obrazów sztalugowych o tematyce historycznej w Polsce i drugi, po "Panoramie Racłwickiej", na Dolnym Śląsku. Obraz ma wymiary 411 na 613 centymetrów. Przedstawia pochód Alaryka - pierwszego wodza plemion germańskich, który zdobył Rzym.

Obraz trafił do Zamku Książ nieprzypadkowo. Jest uzupełnieniem otwartej rok temu wystawy "Metamorfozy Zamku Książ. Część obrazów należała niegdyś do kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i księżnej Daisy. Przygotowana wspólnie przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Zamek Książ wystawa "Metamorfozy Zamku Książ" obejmuje obecnie 39 obrazów i dwie rzeźby. Całość składa się z trzech części, przedstawiających między innymi biblijną historię syna marnotrawnego, portrety legendarnych władców, martwe natury, przedstawienia mitologiczne i pejzaże.

Aby zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu mogły pojawić się w Zamku Książ niezbędne było stworzenie odpowiednich warunków zarówno konserwatorskich jak i warunków bezpieczeństwa. Ważnym elementem okazała się też właściwa ekspozycja i odpowiednie, specjalnie dobrane oświetlenie. Warto zaznaczyć, że w ciągu roku wystawę obejrzało blisko 250 tysięcy osób.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group