Czwartek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 5845
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Barbórka przeszła do historii

Poniedziałek, 6 grudnia 2021, 14:59
Aktualizacja: 15:00
Autor: red
Wałbrzych: Barbórka przeszła do historii
Fot. organizatorzy
W pierwszy weekend grudnia odbył się w Starej Kopalni w Wałbrzychu Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka. Była to już siódma edycja festiwalu, którego głównym celem jest celebrowanie górniczych tradycji Wałbrzycha i regionu oraz przybliżenie uczestnikom historii górnictwa. W tegorocznym programie znalazły się wydarzenia, które na stałe wpisały się do repertuaru.

Barbórka rozpoczęła się 3 grudnia od Szychty Szkolnej. Wydarzenia było skierowane do uczniów wałbrzyskich szkół podstawowych. Ze względu na obowiązujące obostrzenia, Instytucja postanowiła zmienić formułę na wydarzenie on-line.

4 grudnia rozpoczęły się uroczyste obchody dnia Świętej Barbary, patronki górników. O godzinie 12.00 odbyła się msza święta w Kościele pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Następnie ulicami miasta przeszła Parada Górnicza z udziałem stowarzyszeń górniczych, orkiestry, władz miasta, uczniów szkół wałbrzyskich, mieszkańców i zaproszonych gości z miast partnerskich. Parada zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Natomiast wieczorem Stara Kopalnia zaprosiła górników i mieszkańców na Wieczór Górniczy. W weekendowe dni odbyły się specjalne edycje Nocnego zwiedzania z pracami górniczymi.

Ostatnim wydarzeniem w ramach Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka była Szychta Rodzinna. W kopalnianej kuźni przygotowane były stanowiska m.in. tworzenia własnego czako, questing rodzinny dotyczący górnictwa, stanowiska: archeologii, geologii oraz ceramiki. Po zaliczeniu wszystkich zadań uczestnicy otrzymywali nagrody za ukończenie szychty. Ponadto można było skorzystać z warsztatów prowadzonych przez KidsTech, animacji oraz fotobudki.

Nie udałoby się stworzyć tak bogatego programu bez pomocy wielu osób. Ogromny wkład w całe wydarzenie miały Wałbrzyskie Stowarzyszenia Górnicze, które wniosły w festiwal swoją wiedzę i zaangażowanie. Wspaniałą pracę wykonali również wolontariusze z wałbrzyskich szkół, którzy pomagali podczas festiwalu.

Partnerami festiwalu byli: Ronal Polska, Zamek Książ, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., ZPC Śnieżka S.A. oraz KidsTech.

Patronat honorowy nad piątą edycją Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka objęli: Prezydent Miasta Wałbrzych dr Roman Szełemej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, Polska Organizacja Turystyczna.

Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
2
40%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group