Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 5449
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Basia to lokalny produkt

Poniedziałek, 29 listopada 2021, 9:16
Aktualizacja: 13:17
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Basia to lokalny produkt
Fot. użyczone
Jej sekretem jest delikatny, kakaowy biszkopt przełożony świeżą bitą śmietaną. Już od czterech pokoleń towarzyszy mieszkańcom Aglomeracji Wałbrzyskiej na co dzień i od święta. Czas, aby wyborne ciastko Basia, jeden z najpopularniejszych produktów regionalnych poznali także inni mieszkańcy naszego kraju. Misji tej podjęła się Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Historia Basi zaczyna się w  1979 roku w Wałbrzychu, kiedy to swoją cukiernię otworzyli Krystyna i Mieczysław Świerczyńscy. W górniczym mieście niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń była Barbórka – tradycyjne święto przypadające na dzień 4 grudnia. Istniejąca do dziś przy ul. Andersa 95 cukiernia, przygotowała wówczas ciastko dedykowane specjalnie górnikom. Ich Patronką jest św. Barbara. Dlatego też ulubione ciastko Wałbrzyszan z bitej śmietany i biszkoptu zostało nazwane właśnie Basią. Tak zostało do dziś. To wyborne ciastko jest najczęściej i najchętniej wybieranym produktem w niemal wszystkich wałbrzyskich cukierniach. Przez wiele dekad było serwowane m.in. w kultowej kawiarni Barbórka w centrum miasta. W 2019 roku z okazji 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów Polsce na Placu Magistrackim w Wałbrzychu rozdano dokładnie 1989 Baś. Liczba ta upamiętniała datę 4 czerwca 1989 roku. Dla Wałbrzyszan wolność ma smak Basi!

- Ciastko Basia to jedno z najpopularniejszych smaków w naszym regionie, jednak poza nim zupełnie nieznane. Wykorzystując hucznie obchodzoną u nas „Barbórkę” chcielibyśmy wypromować w kraju nasz lokalny przysmak. Idealnie wpisuje się on w ideę produktów regionalnych. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w promocję ciastka Basia, najlepiej poprzez dzielenie się nim z innymi. 29 listopada startujemy z #basiachallenge. Szczegóły na profilu Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej – wyjaśnia prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej, Anna Żabska.

Twoja reakcja na artykuł?

33
52%
Cieszy
18
29%
Hahaha
5
8%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
5%
Złości
3
5%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group