Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4397
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czarny Bór: Baza sportowa w Czarnym Borze coraz bogatsza

Piątek, 23 października 2009, 22:08
Aktualizacja: 22:25
Autor: PW
Czarny Bór: Baza sportowa w Czarnym Borze coraz bogatsza
Krzysztof Pływaczyk to wychowanek Melafiru Czarny Bór. Pierwsze kroki w biatlonie stawiał na stadionie w Czarnym Borze.
Fot. PW
W gminie Czarny Bór działa 9 klubów sportowych. Większość zawodników ćwiczy w dobrych warunkach. Są jednak wyjątki, dlatego samorządowcy postanowili w przyszłym roku przeznaczyć sporą sumę pieniędzy na rozbudowę gminnej bazy sportowej. Liczą też, że uda się im pozyskać środki unijne na ten cel.

Gmina Czarny Bór, choć liczy niepełna 5 tysięcy mieszkańców, może się pochwalić nie lada sukcesami sportowymi. Z tego regionu wywodzi się przecież liczna grupa olimpijczyków. Józef i Kazimierz Lipeniowie pochodzący z Jaczkowa odnosili sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich (IO) w Monachium w 1972 roku. Agnieszka Wieszczek, choć mieszka w Wałbrzychu, to reprezentuje barwy Herosa Czarny Bór w zapasach, a na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zdobyła brązowy medal. Występy na IO mają na koncie również kolarz Radosław Romanik, biatloniści Krzysztof Pływaczyk, Zbigniew Filip oraz Jan Wojtas. Niewiele gmin w regionie może pochwalić się takimi wychowankami. Co zatem wpływa na tak znakomite wyniki sportowe? Z pewnością olbrzymi wpływ na ten stan rzeczy ma doskonała kadra trenerska. Zdzisław Kotas, Jerzy Szyda czy Dariusz Piaskowski to trenerzy, którzy wyszkolili już wielu znakomitych sportowców.

I wydawać by się mogło, że wszytko w dziedzinie sportu w gminie Czarny Bór jest doskonale poukładane. Jednak jest jedna rzecz, która negatywnie wpływa na obraz czarnoborskiego sportu. To baza szkoleniowa, z której korzystają biatloniści, zapaśnicy i piłkarze. W Czarnym Borze szkolą się zapaśnicy Herosa, biatloniści Melafiru oraz piłkarze Skalnika i Lesku. Kluby te mają do dyspozycji nowoczesną halę sportową, którą udało się wybudować samorządowcom dzięki wsparciu ze strony Totalizatora Sportowego. Biatloniści mają również do dyspozycji strzelnicę sportową, gdzie przez cały rok mogą szlifować formę. To jednak koniec pozytywów. Na stadionie sportowym w Czarnym Borze, gdzie rozgrywany jest m.in. znany na całym Dolnym Śląsku Narciarski Bieg Krasnali, brakuje zaplecza socjalnego z prawdziwego zdarzenia. Ma się to jednak zmienić już w najbliższym roku, bowiem samorząd właśnie rozpisał przetarg na budowę takiego zaplecza. Powstanie w tym miejscu szatnia dla sportowców o powierzchni 116 metrów kwadratowych z natryskami i toaletami. W przyszłym roku dokończony ma zostać również remont trybun. To nie koniec inwestycji w Czarnym Borze. By sportowcy mogli trenować w lepszych warunkach, Centrum Kultury w Czarny Borze zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie budowy boiska wielofunkcyjnego w okolicach kompleksu kulturalno-oświatowego przy ulicy Sportowej. CK pozyskało już środki finansowe na budowę takiego boiska przy Szkole Podstawowej w Witkowie. Roboty ruszą pełną parą wiosną przyszłego roku. W Witkowie działacze sportowi zacierają ręce, bowiem tutaj też funkcjonują dwa kluby sportowe - narciarki Trójgarb oraz piłkarska Iskra. W Jaczkowie w ostatnim czasie ogrodzone zostało boisko. Samorządowcy chcą w najbliższych miesiącach wyremontować szatnie, tak by zawodnicy Jokera Jaczków mogli uprawiać sport w godnych warunkach. Działacze sportowi nie kryją, że potrzeby są ogromne, ale tylko dzięki hojności samorządu mogą funkcjonować tak małe kluby.

- Klubów sportowych nie stać na finansowanie prac – mówią zgodnie działacze – Te środki, które otrzymujemy od samorządu wystarczają na bieżące utrzymanie klubów. Dlatego inwestowanie w bazę sportową jest bardzo ważne.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group