Niedziela, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 2236
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Biesiada Kresowa w Starych Bogaczowicach

Wiadomości: REGION, Stare Bogaczowice
Poniedziałek, 28 września 2015, 14:26
Aktualizacja: 15:41
Autor: red
Fot. UG Stare Bogaczowice
Z inicjatywy mieszkańców Starych Bogaczowic w maju odsłonięto obelisk upamiętniający 70. rocznicę przyjazdu naszych przodków na te tereny, a na ubiegłą sobotę przygotowano „I Biesiadę Kresową".

Goście już przy wejściu byli witani przez Batiara i Tosię, a w okolicznościowej dekoracji nie zabrakło również „tatowego sierpa".

Czesława Sobota, Anna Śliwka, Katarzyna Jankojć i Józef Stokłosa podzielili się z zebranymi swoimi wspomnieniami z kresów i opowiedzieli o trudnej drodze na zachód. Z Teofipulki 900 osób wyjechało 25 czerwca 1945 roku, a do Starych Bogaczowic i Chwaliszowa dotarli 18 sierpnia, z tym, że nie była to repatriacja, a wysiedlenie ze względu na okoliczności. Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski zwrócił również uwagę, że to władze państwowe powinny inicjować takie upamiętnienie rocznicy exodusu ludności i dlatego należy cenić tę inicjatywę mieszkańców.

W ramach części artystycznej wystąpiły zespoły „Elegia Strun" z Tarnopola i „Echo" z Bolkowa. Największe brawa otrzymał pan Marszałek, który z zespołem „Echo" wykonał kilka piosenek kresowych. Wszyscy bardzo chwalili poczęstunek przygotowany przez organizatorów - gołąbki z ziemniaków, pierogi z kaszy gryczanej, pierogi z płucek i kapusty , kopytka, barszcz, kiełbasę i bałabas.

FOTO nr 13-30 KAZIMIERZ MASIUK

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~żul 28-09-2015 14:36
A samogon był ???
~Turysta 28-09-2015 19:38
Kresowiacy w Starych Bogaczowicach wydają się być najaktywniejsi w regionie wałbrzyskim w szanowaniu swojej tradycji i przypominaniu o powodach (Jałta, Poczdam), które spowodowały wysiedlenie ich z Kresów i pojawieniu się ich TU. Czas zapewne goi tragiczne losy i wspomnienia z tamtych lat ale... Współczesna władza polityczna III RP wobec wydarzeń lat 1944-45, mordowania i wypędzenia z Kresów Polaków, dziś udaje ... ale co i kogo !! Wielu polityków polskich w Kijowie staje pod sztandarami UPA i jakieś dziwne tam laudacje wypowiada.. W kraju polscy państwowi oficjele jakoś omijają środowiska ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń - Borysławiaków, Lwowiaków, Drohobyczan czyli Kresowiaków !!! Nie zbuduje się silnego Państwa bez znajomości i szacunku dla własnej histori
~kresowiak 29-09-2015 21:36
Bo warto by było w każdym mieście, każdej wiosce stworzyć kronikę z zapisamiwspomnień ludzi,którzy tu przybyli. Czas szybko uccieka a pamięć jest zawodna. Pole do popisu dla nauczycieli historii, ale tych prawdziwych nauczycieli, którzy potrafią zaszczepić w młodzieży patriotyzm. Niestety nie wiem czy tacy jeszcze w plskiej szkole są?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group