Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 2510
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Budżet Dolnego Śląska na 2016 rok przyjęty

Sobota, 2 stycznia 2016, 6:50
Aktualizacja: 7:59
Autor: red
REGION: Budżet Dolnego Śląska na 2016 rok przyjęty
Fot. UMWD
30 grudnia odbyła się Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, podczas której radni wojewódzcy przyjęli uchwałę budżetową na 2016 rok oraz tzw. Wieloletnią Prognozę Finansową dla Dolnego Śląska.

W przyszłym roku wydatki Dolnego Śląska wyniosą 1,2 mld zł, a dochody 1,1 mld zł. Zmniejszy się deficyt, który będzie stanowił 110 mln zł. Nowy budżet będzie mocno inwestycyjny, zwiększający wydatki na drogi, kolej, kulturę, edukację i naukę.
Marszałek województwa, Cezary Przybylski przyznaje, że prace nad budżetem nie były łatwe.
- Skonstruowanie dobrego budżetu to poważne wyzwanie. Naszym priorytetem było i jest tworzenie realnych podstaw pod rozwój naszego regionu w przyszłości. To oznacza przeznaczanie możliwie największych środków na inwestycje. Jednocześnie musimy zapewnić realizację bieżących potrzeb mieszkańców Dolnego Śląska i to w różnych dziedzinach życia. Udało nam się wypracować optymalne rozwiązanie – mówi Przybylski.
W budżecie największą pozycję stanowi transport. Zarząd przeznaczył na projekty drogowe i kolejowe prawie 530 mln złotych. Prawie czterokrotnie wzrastają wydatki na poprawę stanu infrastruktury drogowej. Te osiągną w przyszłym roku kwotę prawie 126 mln zł. Wśród inwestycji zaplanowanych do realizacji w przyszłym roku znajdują się między innymi Wschodnia Obwodnica Wrocławia, skomunikowanie wybudowanych mostów na Odrze, obwodnica Bolesławca, Góry i Złotoryi. 10 mln więcej niż w ubiegłym roku wydamy na kolej.

Większe wydatki zaplanowano także w obszarze kultury. W sumie prawie 88 mln zł. Jest zatem duża szansa, że do dolnośląskich instytucji kultury trafią wyższe dotacje. 5 mln złotych zarząd zamierza wydać na ochronę zabytków. Dolny Śląsk ma szansę pozostać liderem inwestycji w obszarze sportu. W budżecie przewidziano na zadania sportowe kilkanaście milionów złotych, ale w tym przypadku istotnym źródłem są finanse zewnętrzne będące w dyspozycji samorządu. W ten sposób w przyszłym roku będziemy realizować ponad 80 inwestycji sportowych.

Ważną pozycją w budżecie województwa pozostaje ochrona zdrowia. W tym roku to prawie 50 mln zł. Po zakończeniu budowy Nowego Szpitala Wojewódzkiego, rozpoczynają się prace koncepcyjne związane z powstaniem nowego szpitala onkologicznego. Wśród najważniejszych zadań znajdziemy Dolnośląski Ośrodek Medycyny Innowacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, czy też projekty Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych.

2,5 mln złotych zarząd województwa będzie chciał przeznaczyć na wsparcie dla najbardziej potrzebujących samorządów. To instrument, która ma umożliwić biedniejszym samorządom lokalnym korzystanie ze środków unijnych oraz innych możliwości uzyskiwania pomocy finansowej, która wymaga jednak wkładu własnego.

Władze regionu planują w przyszłym roku zmniejszenie zadłużenia o 58 mln zł. Stąd w zapisach budżetu mniejszy niż w ubiegłym roku deficyt budżetowy. Do jego sfinansowania trzeba będzie zaciągnąć kredyt w wysokości 121 mln zł, co oznacza prawie dwukrotny spadek w stosunku do roku obecnego - 234 mln.

www.umwd.dolnyslask.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group