Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 9709
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj, Gdańsk: Był TVN, Polsat i Wałbrzyszek !

Sobota, 24 lipca 2010, 8:56
Aktualizacja: Piątek, 30 lipca 2010, 13:47
Autor: Sven
Kraj, Gdańsk: Był TVN, Polsat i Wałbrzyszek !
Fot. red
W Gdańsku pod pomnikiem Neptuna, Stowarzyszenie Ekologiczno–Kulturalne „Gaja”, Partia Zieloni 2004 i kilka innych organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego zorganizowały happening. Akcja była na tyle widoczna, że pojawiły się ogólnopolskie stacje telewizyjne. Nie mogło także zabraknąć Wałbrzyszka.

Nasza korespondentka z Wybrzeża – Magda Legierska skupiła swoją uwagę na dwóch problemach: ochronie zagrożonych gatunków ryb oraz wciąż powracającej sprawie elektrowni atomowej w Żarnowcu.

SE-K „Gaja”, pod hasłem „Ryby mają głos” rozdawali broszury i ulotki informujące o gatunkach ryb, które w zastraszającym tempie znikają z mórz i oceanów. Namawiali także do formułowania swoich życzeń do Złotej Rybki, zanim ją bezmyślnie zjemy lub otrujemy. Przewodnik na temat ryb zagrożonych można znaleźć tu: www.klubgaja.pl/_pliki/klubgaja-poradnik-o-rybach.pdf. Ze wstydem przyznajemy, że o niektórych gatunkach tam opisanych nie wiedzieliśmy nic.

Bardzo widoczni byli przeciwnicy budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu czy jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Przedstawili siedem mitów dotyczących energetyki jądrowej w Polsce. Według nich elektrownie te:
1. Nie są tanie
2. Nie są bezpieczne
3. Nie są uzupełnieniem dla zielonej energii
4. Nie są niezbędne
5. Nie są nowoczesne
6. Nie wszyscy dookoła je mają
7. Nie sprzyjają ochronie klimatu

Gdańska akcja ekologów jest częścią szerszej akcji informacyjnej, prowadzonej w krajach nadbałtyckich o nazwie „The Baltic Sea Info Tour 2010”. Jej celem jest edukacja lokalnych społeczności na temat zagrożeń związanych z energetyką atomową.

W Gdańsku wiele osób z zainteresowaniem przystawało deklarując swój sprzeciw wobec elektrowni jądrowej w Polsce. Wspólnie krótko, ale dobitnie skandowano: Nie dla atomu! Nam też niezbyt przypadł do gustu lansowany przez władze państwowe pomysł z Żarnowcem. Może dlatego, że mamy w pamięci katastrofę w Czarnobylu z 1986 roku, której skutki dają się we znaki do dzisiaj.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group