Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 2984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Ziemia splamiona krwią

Środa, 7 marca 2012, 11:43
Aktualizacja: 11:44
Autor: Beata Kołowrocka
REGION: Ziemia splamiona krwią
Fot. Beata Kołowrocka
Dolnośląska ziemia skrywa wiele tajemnic. To ziemia niespokojna z burzliwymi dziejami w tle. To ziemia mądra, która pamięta wiele, choć wielu zapomniało. Przez oblężenia średniowiecznych zamków, przez wojnę prusko – austriacką i kampanie napoleońską, po działania z czasów II wojny światowej i inne wydarzenia zbrojne. Historia dolnośląskiej ziemi jest niezmiernie ciekawa.

Niemy świadek historii

Niemy świadek historii do dziś stoi na cmentarzu komunalnym przy ul. Przemysłowej w Wałbrzychu. Pomnik z piaskowca upamiętnia poległych żołnierzy w wojnie prusko - austriackiej z 1866 roku. Na płycie wypisanych jest 30 nazwisk austriackich i 11 nazwisk pruskich. Wojna toczyła się o przewodnictwo w Związku Niemieckim. Tekst na pomniku brzmi: ,,Pamięci zmarłych w lazaretach austriackich i pruskich kolegów z kampanii 1866 roku. Pomnik ufundowany przez Weteranów i Związek Kombatantów. Wałbrzych 1889 rok." W innej części obelisku możemy przeczytać sentencję: ,,Spokój dusz usuwa nienawiść".

Pruskie Termopile pod Kamienną Górą

Jedna z najgłośniejszych bitew miała miejsce pod Kamienną Górą. W historii zapisała się pod nazwą ,,Pruskie Termopile”. Dnia 23 czerwca 1760 roku na polach tuż za południowymi przedmieściami doszło do starcia, w którym brały udział 40-tysięczne oddziały habsburskie z 11-tysięcznym hufcem poddanych Króla Prus. Prusacy ponieśli druzgocącą klęskę, a Habsburgowie złupili miasto. Mimo to, Król Fryderyk Wilhelm II, ogłosił zwycięstwo swoich wojsk, określając bitwę ,,Pruskimi Termopilami”. W okolicy postawiono wiele pomników i tablic dla upamiętnienia tego wydarzenia.

Dwie bitwy pod Adelsbach - dwie klęski Prusaków

Przy drodze ze Szczawna Zdroju do wsi Struga stoi pomnik. Został postawiony w 1960 roku przez Rzemiosło Wałbrzyskie. Propagandowy tekst na pomniku brzmi: ,,Na tych polach polscy Ułani Legii Włoskiej stoczyli 15 maja 1807 roku zwycięską bitwę z Prusakami".

Pod Strugą stoczono dwie bitwy. Do pierwszej z nich doszło 6 lipca 1762 roku, podczas Wojny Siedmioletniej. Siły austriackie były dużo lepiej przygotowane do walki. Prusacy przerwali bitwę i wycofali się do Starych Bogaczowic. Po stronie pruskiej zginęło 19 oficerów, 1333 żołnierzy i 51 koni. Straty Austriaków nie są znane. Prusacy ponieśli pierwszą klęskę pod Adelsbach.

15 maja 1809 roku na polach Czerwonego Wzgórza starły się wojska napoleońskie z wojskami pruskimi. Po stronie Napoleona stanęli polscy Ułani- lansjerzy Legii Nadwiślańskiej.Doszło do drugiej klęski Prusaków. Siły mjr Losthina zostały doszczętnie rozbite. Wielu żołnierzy ratowało się ucieczką. Do niewoli trafiło 13 oficerów i 300 szeregowców. Za zwycięską bitwę 40 polskich lansjerów otrzymało w maju 1808 roku Krzyż Legii Honorowej.

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group