Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5650
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Europa: Worcester, czyli sos, porcelana i katedra

Niedziela, 4 marca 2012, 11:21
Aktualizacja: 11:22
Autor: Beata Kołowrocka
Europa: Worcester, czyli sos, porcelana i katedra
Fot. Beata Kołowrocka
Worcester to niewielkie, bo liczące 93 tys. mieszkańców, miasteczko w Anglii. To czym się wyróżnia spośród innych miasteczek, to imponująca katedra, manufaktura porcelany i sos do potraw Worcestershire.

Początki osadnictwa sięgają neolitu ok. 400 r.p.n.e. Właśnie wtedy nad brzegiem rzeki Severn, która jest najdłuższa w Wielkiej Brytanii, zaczęli osiedlać się ludzie. W średniowieczu Worcester staje się ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. W roku 1651 na polach miasta odbyła się bitwa angielskiej wojny domowej. Bitwa pod Worcester, w której zginęło 1000 żołnierzy, zakończyła się zwycięstwem parlamentarzystów.

Dziś miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych oraz handlowych. Znajduję się tu szereg galerii handlowych, sklepów, restauracji, pubów oraz zabytków historycznych.

Katedra Kościoła Chrystusowego i Najświętszej Maryi Panny została wybudowana w latach 1084 – 1504 na skarpie, wznosząc się majestatycznie nad rzeką Severn. W jej architekturze dopatrzeć się można różnych stylów – od normańskiego do gotyku. W prezbiterium znajduje się grób króla Jana. W katedrze został pochowany również książę Artur Tudor. Co roku odbywa się tu słynny Festiwal Trzech Chórów.

Sos Worcestershire można porównać do polskiej magi, choć smaki tych dwóch sosów różnią się od siebie. Sos Worcester na skalę przemysłową produkowany był od 1837 roku. Historia głosi, że recepturę przywiózł z Indii lord Marcus Sandys. Dziś przyprawa ta występuje w kilku gatunkach, ale to, co jest w niej charakterystyczne, to korzenny smak. Sosu używa się do różnych potraw, głównie do mięs. Jego oryginalna receptura składała się m.in. z octu słodowego i spirytusowego, melasy, cukru, soli, anchois, wyciągu z owocu tamaryndowca, cebuli i czosnku oraz innych dodatków.

Manufaktura Porcelany ze słynną Royal Worcester zajmuje się produkcją porcelany od 1751 roku. Fabrykę założyła grupa lokalnych biznesmenów - dr John Wall oraz William Davis. W roku 1789 firma dostała gwarancje królewskie i rozpoczęła się produkcja pod patronatem królowej Elżbiety II. Dziś cieszy się prestiżem i jest wysoko ceniona przez kolekcjonerów na całym świecie. W roku 2009 roku nastąpiło zaprzestanie produkcji, ale w budynkach pofabrycznych zorganizowano muzeum porcelany oraz sklep fabryczny.

To, co warto jeszcze zwiedzić w Worcester, to bez wątpienia podziemia średniowiecznego szpitala Commandery z labiryntem komnat, ratusz (Guildhall), tor wyścigowy oraz siedzibę klubu krykieta, które posiada opinię najpiękniejszego pola w Anglii.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group