Piątek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 2644
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Była pracownica ZDiK oskarżona o przywłaszczenie blisko 45 tysięcy złotych

Wtorek, 30 listopada 2010, 14:24
Aktualizacja: 14:25
Autor: red
Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował 26 listopada akt oskarżenia przeciwko byłej pracownicy Zarządu Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu, zarzucając jej przywłaszczenie blisko 45 tysięcy złotych i fałszowanie dokumentów.

W wyniku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że 37-letnia Helena S., będąc zatrudnioną na stanowisku kierownika Działu Windykacji ZDiK w Wałbrzychu, jako funkcjonariusz publiczny w okresie od 26 kwietnia do 11 sierpnia 2010 roku przywłaszczyła sobie kwotę 44.700 zł, powierzoną jej w celu zakupienia znaków opłaty sądowej.

Helena S. została zatrudniona w Zarządzie Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu na stanowisku kierownika Działu Windykacji w dniu 1 czerwca 2009 roku. Do jej zadań należał m.in. zakup znaków opłaty skarbowej. W tym celu oskarżona sporządzała pisemny wniosek do działu księgowości i za pokwitowaniem otrzymywała zaliczkę na zakup znaków, a po wydatkowaniu przekazanej kwoty, winna była przedstawić potwierdzenie do rozliczenia.

Ponieważ Helena S. zaczęła mieć kłopoty finansowe, postanowiła uzyskać dla siebie część pieniędzy przekazywanych jej na powyższy cel. Sporządziła blankiet druku potwierdzającego zakup znaków opłaty skarbowej w ten sposób, że z oryginalnego dokumentu usunęła wszelkie zapisy. Następnie wykonała kserokopie tak przygotowanego druku oraz sporządziła dokument w wersji elektronicznej, umożliwiający za pomocą funkcji „drukuj”, naniesienie na zaświadczenie informacji o dokonaniu zakupu znaków opłaty skarbowej. Po wydrukowaniu dokumentu, oskarżona osobiście go podpisywała w miejscu przeznaczonym dla pracownika Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Następnie przywłaszczała sobie całość lub część powierzonej kwoty pieniężnej, a podrobiony dokument przedstawiała do rozliczenia w Zarządzie Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu.

Za zarzucone oskarżonej przestępstwa, w tym za nadużycie uprawnień jako funkcjonariusza publicznego i działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group