Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 2988
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Ciąża u suczki. Ile trwa ciąża u psa?

Wtorek, 9 marca 2021, 6:32
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Ciąża u suczki. Ile trwa ciąża u psa?
Fot. użyczone
Okres ciąży u psa, kiedy suczka osiąga dojrzałość płciową, długość trwania ciąży, oznaki ciąży, jak wygląda przebieg ciąży, kolejne etapy porodu, okres przedporodowy, oznaki rozpoczynającego się porodu, poród i okres połogu.

Dojrzałość płciowa suki

Suki osiągają dojrzałość płciową, czyli zdolność do rozrodu średnio pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Przy czym suki ras małych zdolność do rozrodu osiągają wcześniej, bo już nawet około piątego miesiąca życia. Natomiast samice ras dużych dojrzewają w późniejszym okresie, około 12-18 miesiąca życia. Z kolei suki ras typu ,,giant” dojrzałość płciową osiągają dopiero w okresie półtora do dwóch lat.

Okres cieczki

W większości przypadków okres cieczki trwa około 21 dni. Nie oznacza to jednak, że w całym tym okresie suka dopuści do siebie samca. 

Okres ten można podzielić na cztery etapy. 

Faza poprzedzająca ruję

Jest to okres trwający od 7 do 10 dni, od momentu pojawienia się krwawienia. Jest to czas, w którym macica przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Srom samicy obrzęka i staje się przekrwiony. Suka w tym okresie często oddaje mocz, rozsiewając trop zapachowy, który jest wabikiem dla samców. Okres ten u wielu suk objawia się też często zmniejszonym apetytem i wzmożonym pragnieniem.

Okres rui właściwej

Ruja właściwa trwa około 9 dni. Krwawienie w tym okresie staje się bardziej obfite. Suka natomiast bardziej niż zwykle domaga się pieszczot i głaskania. Jest to oznaką okresu, w którym jest ona gotowa przyjąć samca. W tym okresie ma miejsce też owulacja, której długość wynosi około 4 dni. Feromony wydzielane przez sukę stają się intensywniejsze, co przyciąga męskich przedstawicieli psów jak magnez.

Najlepszy okres do zapłodnienia przypada między 9 a 13 dniem cieczki. Potem następuje faza porujowa. 

Etap po rui

Jest to krótki okres obejmujący maksymalnie 5 dni. W przypadku zapłodnienia jest to okres, w którym wytwarzają się hormony odpowiedzialne za przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Z kolei przy braku zapłodnienia organizm suki przechodzi w etap bezrujowy, który trwa do kolejnej cieczki.

Ile trwa ciąża u psa? Długość trwania ciąży

Zatem, ile trwa ciąża u psa?

Ile trwa ciąża u psa? Okres długości ciąży określany jest trzema sposobami. Mogą to być 63 dni od momentu owulacji. 65 dni od wyrzutu LH, czyli uwolnienia dojrzalej komórki jajowej lub 57 dni od rozpoczęcia fazy płodności.  Na czas trwania ciąży absolutnie nie ma wpływu rasa suki. 

Przebieg ciąży i jej oznaki

W organizmie suki dochodzi wówczas do olbrzymich zmian. W pierwszym okresie ciąży oznaki ,,stanu odmiennego” są praktycznie niewidoczne. Również zachowanie suki nie ulega zmianom. Około 28 dnia, czyli około 3 tygodnia ciąży ma miejsce zagnieżdżanie zapłodnionego jajeczka w macicy. Wytwarzają się wówczas obrzęki, które przez okres 7dni ulegają zwiększeniu. 

W czwartym tygodniu ciąży kształtuje się układ szkieletowy płodów. Suka natomiast ewidentnie traci łaknienie i apetyt.

Kolejne etapy ciąży

Od piątego tygodnia ciąży suka zaczyna przybierać na wadze. U szczeniąt kształtują się organy wewnętrzne. Zwiększa się też zapotrzebowanie energetyczne suki.

6 tydzień ciąży jest okresem, w którym sutki ulegają wyraźnemu ściemnieniu i powiększeniu.

W 7 tygodniu pod wpływem rozwoju szczeniąt często dochodzi do ucisku pęcherza. Zatem suka domaga się dużo częstszych spacerów.

Z kolei w 8 tygodniu gruczoły mlekowe rozpoczynają produkcję mleka, które może wyciekać z sutków.

Okres przedporodowy

9 tydzień ciąży to dla suki okres przygotowania się do porodu. Suka staje się niespokojna. Poszukuje też odpowiedniego miejsca, w którym uwija gniazdo. Jako odpowiedzialny i kochający opiekun, możesz jej pomóc, wykładając wybrane przez nią miejsce czystymi ręcznikami. Jest to etap, w którym jako właściciel możesz spodziewać się już porodu.

Poród

Akcję porodową poprzedza wypływająca ze sromu suki zielonkawa maź. Rozpiętość czasowa akcji porodowej jest bardzo duża. Bowiem poród potrafi trwać od 3, aż do 24 godzin. Uzależnione jest to przede wszystkim od liczebności miotu, formy, w jakiej jest suka, budowy narządu rodnego, skurczów macicy, a także ewentualnych i nieprzewidzianych komplikacji. 

Akcja porodowa

W trakcie porodu suczka kładzie się z reguły na boku. Maluchy rodzą się przeważnie główkami, rzadziej ma miejsce poród pośladkowy. Pomiędzy narodzinami pierwszego i drugiego szczenięcia ma miejsce dosyć długa przerwa. Kolejne maluchy przychodzą na świat już znacznie szybciej. Przy prawidłowo przebiegającym porodzie nie potrzebna jest pomoc człowieka. Sunia sama wylizuje szczenięta, przegryza pępowinę i zjada łożyska. Uwieńczeniem akcji porodowej jest wyparcie wszystkich szczeniąt, łożysk oraz błon płodowych z wodami płodowymi.

Połóg

Okres połogu może trwać do 2-3 tygodni po porodzie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group