Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 4770
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Dar krwi

Niedziela, 28 marca 2021, 6:40
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Dar krwi
Fot. organizatorzy
Klub Honorowych Dawców Krwi "Dar" przy WZK Victoria w Wałbrzychu wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzycha zaprasza do wzięcia udziału w konkursie "Wakacyjny Dar Krwi".

Konkurs ma na celu promowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz poprawę zaopatrzenia w krew Szpitalnych Banków Krwi szczególnie w okresie wakacyjnym. Od 1 kwietnia do 30 września należy oddać krew: 3 razy - mężczyzna, 2 razy - kobieta. Do wygrania wiele ciekawych nagród.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi? Osoba zdrowa, w wieku od 18 do 60 lat (w przypadku dawcy wielokrotnego za zgodą lekarza do 65 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. Stan zdrowia dawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Nie trzeba znać swojej grupy krwi, aby zostać honorowym dawcą krwi.

Jak przygotować się do oddania krwi? W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki). W dniu oddania krwi należy być wypoczętym, po lekkostrawnym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), ograniczyć palenie papierosów. Nie wolno zgłaszać się do oddania krwi po spożyciu alkoholu lub będąc chorym!
Do oddania krwi należy zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

Jak wygląda procedura oddawania krwi?
• Wstępna preselekcja – dezynfekcja dłoni, pomiar temperatury, wypełnienie ankiety;
• Rejestracja Dawcy na podstawie dokumentu tożsamości;
• Wypełnienie kwestionariusza – pytania dotyczą m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, pobytów za granicą, zabiegów kosmetycznych;
• Laboratorium – pobierana jest próbka krwi do badania;
• Badanie Lekarskie - badanie ciśnienia krwi, weryfikacja kwestionariusza, skrócone badanie fizykalne;
• Pobieranie krwi – sam proces oddania krwi trwa ok 5 – 12 minut, odbywa się przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne!
• Odbiór ekwiwalentu kalorycznego, na prośbę dawcy: wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy/ szkole/ uczelni.

Po oddaniu krwi należy unikać prac fizycznych, pić dużo płynów i często odpoczywać. Nie wskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych. Osoby palące powinny wstrzymać się od palenia bezpośrednio przed i po oddaniu krwi. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów chorobowych po oddaniu krwi należy obowiązkowo i bezzwłocznie zawiadomić lekarza, który zakwalifikował do oddania krwi.

Jak Ozdrowieniec może umówić się na oddanie osocza? Prosimy, aby Ozdrowieniec najpierw do nas zadzwonił pod nr tel. 74 664 63 46. Zostanie najpierw przeprowadzony wstępny wywiad, wytłumaczony proces oddawania osocza. Do oddania osocza umawiamy na konkretny dzień i godzinę. Osocze można oddać w RCKiK w Wałbrzychu oraz w Punkcie w Jeleniej Górze.

Jakie nowe uprawnienia przysługują Honorowym Dawcom Krwi? Od dnia 26 stycznia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2021r. poz. 159), która uprawnia Honorowych Dawców Krwi do 2 dni wolnego po oddaniu krwi i jej składników. Dzień wolny przysługuje w dniu oddania oraz w dniu następnym.

Ustawa wprowadziła także ulgę w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu drogowego (dotyczy to zarówno pociągów jak i autobusów) dla Dawców krwi i jej składników, którzy od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca 2020r. oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników lub 3 razy osocze jako ozdrowieniec. Uprawnienie to przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia.

Nowe uprawnienia dla Krwiodawców przysługują tylko w czasie zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
2
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group