Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 4491
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Dlaczego wizyta u notariusza trwa tak długo? Wpisanie w księgi wieczyste

Piątek, 30 kwietnia 2021, 6:41
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Dlaczego wizyta u notariusza trwa tak długo? Wpisanie w księgi wieczyste
Fot. użyczone
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z podpisaniem umowy — nie każdy jednak miał przyjemność korzystania z usług notariusza. Wynika to z faktu, iż najczęściej jego pomoc ogranicza się jedynie do przypadków, w których przedmiotem umowy staje się nieruchomość. W przypadku zwykłych umów z reguły nie odwiedza się kancelarii notarialnych. Zazwyczaj z pomocy notariusza korzysta się w celu przekazania darowizny, z powodu spraw spadkowych, zawiązania spółki kapitałowej czy wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu wpisu do księgi wieczystej. Czym jest taki wpis i jak długo się o niego zabiega?

Podpisanie aktu notarialnego

Odwiedziny u notariusza to jeden z ostatnich etapów procesu zakupu mieszkania. Do sfinalizowania takiego aktu wymaga się obecności wszystkich ze stron, jakie biorą udział z w zawarciu umowy — sprzedającego oraz kupującego nieruchomość. Aby jednak doszło do takiego spotkania — w pierwszej kolejności należy umówić wizytę u notariusza. Należy również poinformować go o celu wizyty oraz o wszystkich detalach, które będą niezbędne do sporządzenia aktu. W przypadku formułowania zapisów na bieżąco —  cała ta procedura może potrwać znacznie dłużej niż w przypadku, gdy można skorzystać z gotowego wzoru. Po jego przygotowaniu akt jest następnie odczytywany w obecności wszystkich ze stron, a zadaniem notariusza jest upewnienie się, czy aby na pewno wszystkie ze stron zrozumiały jego postanowienia. Dopiero wtedy dochodzi do poświadczenia tożsamości oraz złożenia wymaganych podpisów.

Księga wieczysta — co to?

Księga wieczysta, nazywana również KW, to dokument, opisujący stan prawny danej nieruchomości. Ma on charakter ogólnodostępny oraz zawiera informacje o właścicielu nieruchomości, a także adresie inwestycji, powierzchni oraz rodzaju przeznaczenia. Z wpisów do KW można również uzyskać informacje o istniejących kredytach hipotecznych, którymi nieruchomość jest objęta. Jeżeli więc znalazłeś już interesującą Cię nieruchomość i zamierzasz podpisanie umowy przedwstępnej — koniecznie do niej zajrzyj. Informacje zawarte w KW mogą Cię bowiem w porę ostrzec o tym, jeżeli z mieszkaniem jest coś nie w porządku. Dopiero myślisz o tym, by zacząć poszukiwania? Sprawdź nowe mieszkania we Wrocławiu — obido.pl.

Wpis w księdze wieczystej

Zgodnie z obowiązującym prawem wpis w księdze wieczystej jest rodzajem orzeczenia sądowego. Jego dokonanie nie wymaga jednak wydania postanowienia przez sąd. Uaktualnienie wpisów w księdze oraz wprowadzanie w nich zmian leży po stornie właściciela nieruchomości. Okazuje się jednak, że ich dokonanie nie następuje natychmiastowo. Po złożeniu wniosku następuje bowiem okres oczekiwania na ujawnienie tego wniosku w księdze wieczystej. W praktyce oznacza to okres co najmniej 2 tygodni od momentu złożenia wniosku. To jednak jeszcze nie koniec. Okres oczekiwania na dokonanie wpisu w księdze wieczystej może bowiem potrwać znacznie dłużej. Wszystko zależy od tego, jak dużą ilością pracy ma wydział Ksiąg Wieczystych w danym Sądzie Rejonowym. W niektórych miastach może to potrwać nawet do kilku miesięcy.

Dlaczego uzyskanie wpisu do KW trwa tak długo?

Niestety żadne z przepisów nie regulują długości terminu, w jakim wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego powinien dokonać wpisu do księgi. Okres oczekiwania na dokonanie wpisu jest sprecyzowany jedynie w przypadku, gdy nieruchomość jest nabywana w sposób inny niż w wyniku podjętej czynności prawnej. Wyjątek ten stanowią m.in. sytuacje takie jak: dziedziczenie nieruchomości, jej uwłaszczenie lub zasiedzenie. Każda z sytuacji wymusza na nowym posiadaczu nieruchomości jak najszybszego dokonania aktualizacji w Księdze Wieczystej. Mowa o tym m.in. w art. 35 Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. W przypadku, kiedy mieszkanie bądź inna nieruchomość, zostały nabyte na drodze sporządzenia aktu notarialnego, obowiązek wprowadzenia zmiany w KW spoczywa na notariuszu, który sporządził dany akt notarialny. Na przesłanie wniosku o dokonanie wpisu do KW wraz ze sporządzonym przez niego aktem notarialnym ma on do 3 dni od daty wykonania aktu notarialnego.

Jak sprawdzić, jaki jest czas oczekiwania na dokonanie wpisu do KW?

Niestety czas oczekiwania na dokonanie wpisu do KW zależy od danego Sądu Rejonowego. Wszystko bowiem jest uzależnione od ilości wniosków, które zostały złożone przed naszym. Zwykle jednak od momentu złożenia wniosku o dokonanie wpis do księgi wieczystej, aż do chwili jego pojawienia się w księdze wieczystej mija okres przynajmniej 2 tygodni. W celu sprawdzenia tego, jaki jest mniej więcej czas oczekiwania na wpis do KW, najlepiej będzie skontaktować się z Sądem Rejonowym. W tym celu wystarczy zadzwonić do działu wieczystoksięgowego, a następnie zapytać o to, jaki jest przybliżony czas oczekiwania na dokonanie wpisu. Niektóre z Sądów — zwłaszcza te w dużych miastach, często udostępniają taką informację na swoich stronach internetowych.

Jak przyspieszyć dokonanie wpisu do KW?

Długość oczekiwania na dokonanie wpisu w KW niestety zależna jest od ilości wniosków, które napłynęły do sądu, zanim trafił do niego nasz dokument. Wpływ na tempo realizacji wniosków ma również ilość pracowników, jakich zatrudniono w wydziale wieczystoksięgowym. Jedynym możliwym rozwiązaniem na przyspieszenie całej tej procedury, może się więc okazać wyłącznie zatrudnienie większej ilości pracowników — a to niestety znajduje się poza naszym wpływem.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
1
20%
Hahaha
2
40%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group