Piątek, 13 grudnia
Imieniny: Łucji, Otylii
Czytających: 4054
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Długo wyczekiwana inwestycja w Książu

Środa, 13 listopada 2024, 10:45
Aktualizacja: 15:46
Autor: red
Wałbrzych: Długo wyczekiwana inwestycja w Książu
Fot. Zamek Książ
Zamek Książ w Wałbrzychu zaczyna kolejną, bardzo ważną inwestycję. W sąsiedztwie tzw. Oślej Bramy powstanie zupełnie nowy budynek ogólnodostępnych toalet. W związku ze zwiększającą się każdego roku liczbą turystów odwiedzających Książ, była to jedna z bardziej oczekiwanych inwestycji. Nieinwazyjny dla wyglądu zamkowego otoczenia pawilon powstanie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej polsko–czeskiego projektu Via Botanica. Umowę na realizację inwestycji podpisała dziś z wyłonionym w przetargu wykonawcą prezeska Zamku Książ, Anna Żabska.

Projekt przewiduje budowę prostego, jednokondygnacyjnego budynku podziemnego, którego pokryty roślinnością dach znajdzie się na poziomie istniejącego terenu zielonego przy wschodniej krawędzi placu wejściowego do zespołu Zamku Książ, w przestrzeni, która opada w stronę wąwozu. Budynek znajdzie się ok. 11 m na wschód od istniejącego murka przy terenie utwardzonym przed Pawilonem Powitalnym i Budynkiem Bramnym zespołu Zamek Książ.

Do budynku zapewnione zostanie dojście piesze przebudowanymi schodami zewnętrznymi schodzącymi na dno wąwozu, a także, dla osób poruszających się na wózku, poprzez pochylnię przy parkingu pracowniczym z boku pawilonu powitalnego.
Budynku ogólnodostępnych toalet ma się doskonale wpisywać w istniejący dziś krajobraz przedzamcza oraz dotychczasową zabudowę. Obiekt w znacznej części będzie zagłębiony w ziemi, a jego płaski dachu usytuowany będzie poniżej poziomu wschodniej krawędzi terenu przed budynkiem bramnym (wejściowym na teren kompleksu Zamek Książ).

Wystrój elewacji nowego budynku mają stanowić okładziny granitowe, nawiązujące do znajdujących się w pobliżu murów oporowych. Konstrukcja budynku ma być żelbetowa, a część ścian z bloczków wapienno-piaskowych. Budynek będzie miał powierzchnię zabudowy – 183 m2, kubaturę - 640 m3, wysokość – 350 cm, jego powierzchnia użytkowa to 137,8 m2.
W ramach projektu dodatkowo poddane zostaną renowacji kamienne schody prowadzącego do dawnego amfiteatru oraz na całości terenu pojawi się nowe oświetlenie, w tym wzdłuż drogi prowadzącej do przystanku autobusowego.

Zadanie zostanie wykonane pod nadzorem konserwatora zabytków i z uwzględnieniem wymagań w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Projekt „Via botanica” ( nr  CZ.11.02.01/00/23_004/0000057) realizowany jest w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Twoja reakcja na artykuł?

51
82%
Cieszy
5
8%
Hahaha
3
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
5%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group