Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 3679
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jugowice: Dołączyli do akcji "Bohateron"

Poniedziałek, 5 listopada 2018, 16:58
Aktualizacja: 17:05
Autor: red
REGION, Jugowice: Dołączyli do akcji "Bohateron"
Fot. UG Walim
BohaterON – włącz historię! To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju.

Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.

Uczniowie z PSP im. Janusza Korczaka w Jugowicach już nie raz udowodnili, że mają wrażliwe serca i potrzebę czynienia dobra. Tak też się stało tym razem. Od początku bieżącego roku szkolnego tworzyli własnoręcznie kartki, laurki lub skorzystali z gotowych widokówek, aby w ten wyjątkowy sposób podziękować Powstańcom za ich bohaterską walkę. Napisali także kilka poruszających listów, które zaadresowali do żyjących uczestników Powstania Warszawskiego, by dać im dowód swojego uznania i pamięci. Tworzenie korespondencji poprzedzone było zapoznaniem się z biogramami Powstańców, zamieszczonymi na stronie koordynatora akcji i Muzeum Powstania Warszawskiego. Niektórzy uczniowie szukali tam swoich przodków, często znajdowali bohaterów noszących te same co oni nazwiska lub imiona. I na ogół do nich kierowali wytwory swojej pracy. Zdarzały się także kartki bezimienne, które w miarę możliwości zostaną równo podzielone pomiędzy Powstańców.

Jak podkreślają nauczyciele: “Dołączając do akcji bardzo zależało nam, aby uświadomić naszym uczniom historyczne znaczenie Powstania Warszawskiego- jednego z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono przecież uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Fakt, iż wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika, a ostatni Powstańcy z racji swojego wieku odchodzą od nas, czuliśmy odpowiedzialność przyłączenia się do tej ważnej akcji. Widząc zaangażowanie naszych uczniów w przedsięwzięcie mamy już absolutną pewność, że była ona bardzo potrzebna. Powstańcy zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek, a akcja BohaterON pozwoliła każdemu młodemu człowiekowi na wyrażenie tego w symboliczny sposób.”

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group