Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 5589
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Doświadczenie świata z fundacją Rosa

Środa, 9 października 2013, 14:25
Autor: red
Wałbrzych: Doświadczenie świata z fundacją Rosa
Fot. użyczone
W Wałbrzychu Sala Doświadczania Świata funkcjonuje w Integracyjnym Przedszkolu Samorządowym nr 17 przy ulicy Hirszfelda. To nowa metoda stosowana w polskich placówkach oświatowych.

- Przekręciliśmy klucz, otworzyliśmy salę i nic - tylko ciemność. Bierzemy się za ręce i powoli wchodzimy. Niepostrzeżenie dla Kuby włączam pierwszą atrakcję - w ciemnym pokoju zaczyna mienić się kolorami słup wody, pełen bąbli i pływających rybek. Kuba w mig klęka i przylepia nos do szkła, zagląda raz lewym, raz prawym okiem w dno szklanej rury poszukując źródła bąbli. Wyłączamy kolorowe bąble, szybko pstryk i rozświetla się lustrzany boks. Kuba hyc na poduchy. Leżmy, uśmiechamy się i machamy do swoich odbić na suficie. Nagle synek spontanicznie daje mi buziaka i znów leży na pleckach, nogi do góry, głośno się śmieje - tak pierwsze chwile z 4-letnim Kubą w Sali Doświadczania Świata wspomina jego mama, Monika Kucharska z Kłodzka.

Chłopiec cierpi na autyzm - nie mówi, a wiodącym objawem choroby są jego protesty przeciwko wszystkiemu, co mu się nie podoba.

Takim dzieciom jak Kuba od dwóch lat stara się pomóc wrocławska Fundacja Rosa, tworząc w wybranych placówkach terapeutycznych na terenie całej Polski tzw. „Sale Doświadczania Świata”. Przeznaczone są one przede wszystkim dla niepełnosprawnych dzieci, które mają problemy z odbieraniem impulsów z otaczającej ich rzeczywistości, a co za tym idzie - z uczeniem się otaczającego ich świata.

Terapia w Salach Doświadczania Świata określana jest słowem „Snoezelen”- od dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: „snuffelen”, czyli wąchać/węszyć, oraz „doezelen”, czyli drzemać. Jej głównym założeniem jest pobudzanie ciekawości, rozwijanie integracji sensorycznej oraz procesu poznawczego poprzez wykorzystywanie ruchu, dźwięków, barw, stymulacji wzroku, słuchu i dotyku. Opracowana została w Holandii w latach 70-tych i szybko zdobyła popularność na całym świecie, przede wszystkim w Niemczech, gdzie dziś istnieje ok. 2 tysięcy takich sal terapeutycznych. Do Polski trafiła w 1993 r., nadal jednak jest mało rozpowszechnionym, bo kosztownym, sposobem rehabilitacji. W 2011r. Fundacja Rosa postawiła sobie za cel stworzenie w Polsce - tak w małych, jak i dużych miejscowościach, profesjonalnie urządzonych „Sal Doświadczania Świata”. Fundacja zaopatruje placówki opiekujące się dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz niepełnosprawnością w nowoczesny, bardzo potrzebny sprzęt do rehabilitacji - koszt takiego sprzętu często przekracza możliwości finansowe ośrodków czy szkół specjalnych.

Terapia w Salach Doświadczania Świata, finansowanych przez Fundację Rosa, skierowana jest przede wszystkim do dzieci z deficytami rozwojowymi i niepełnosprawnością, które nie mają zdolności pełnego postrzegania otaczającego ich świata i korzystania z różnych form aktywności.
- Świat dla osób niepełnosprawnych składa się tylko z tego, co można doświadczyć konkretnie i cieleśnie: dotknąć, zobaczyć, powąchać, posłuchać czy posmakować - mówi Sylwia Lewandowska, nauczycielka prowadząca terapię Snoezelen w Zespole Placówek Specjalnych w Legnicy. - Dlatego poprzez odpowiednie warunki stworzone w Sali, dzieci rozbudzają swoją aktywność, angażują się w terapię, a nawet wykazują kreatywnością.

W Salach Doświadczania Świata wyjątkowo ważna jest ich atmosfera. Dzięki przytłumionym światłom, spokojnej muzyce, kolorom i lustrom, a także wygodnym miejscom do leżenia i siedzenia, sale stają się miejscem, w którym dzieci mogą zostawić wszystko za sobą i wyciszyć się. W kolorowych, jasnych pomieszczeniach podopieczni mogą korzystać np. z wodospadów światłowodów, tuneli i domków lustrzanych, sztucznego akwarium, suchego basenu z piłeczkami, ścieżek sensorycznych do różnicowania faktury materiału, torów świetlno-dźwiękowych czy podwieszanych hamaków. Otacza je świetliste niebo, świetlne kolumny, lustrzane tablice. Wszystkie te elementy oddziałują na zmysły dzieci, wprowadzają je w dobre samopoczucie. Dzięki pracy i zabawie w takich pomieszczeniach, u małych pacjentów rośnie poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.
- Czasem nie potrafimy dotrzeć do ucznia, zrozumieć jego intencji i potrzeb. Jest to spowodowane innym postrzeganiem i odczuwaniem świata - tłumaczy Joanna Szanduła, nauczycielka z legnickiego Zespołu Placówek Specjalnych. - Sala Doświadczania Świata pozwala nam odkryć wrażliwość naszych podopiecznych, co niewątpliwie jest korzystne dla obu stron tej niełatwej relacji.

Efekty udziału w terapii „Snoezelen” widoczne są nie tylko dla terapeutów, ale i dla rodziców chorych dzieci. Kuba z Sali Doświadczania Świata korzysta w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Długopolu Zdrój. Jego mamę cieszą zmiany, które dostrzega u synka:
- Na dzień dzisiejszy praca z Kubą to zajęcia zaplanowane co do sekundy. Jedna chwila dekoncentracji i już Kuby nie ma, interesuje się czymś innym bądź ucieka, trzeba na nowo skupiać jego uwagę i sprowadzać na właściwe miejsce - opowiada Monika Kucharska. - Lubi jednak wszelkie atrakcje, stąd w Sali Doświadczania Świata wykorzystaliśmy jego zamiłowania. Jest to miejsce, w którym najprościej nam wszystkim ukierunkować jego zabawę, pracę i zdobywanie życiowych doświadczeń jednocześnie.

Do tej pory Fundacja Rosa wyposażyła w sprzęt 26 pokoi w całym kraju, w tym 10 w województwie dolnośląskim. Dzięki programowi, ponad trzy tysiące dzieci miało już możliwość doświadczyć świata.
- Naszym celem jest dalszy rozwój terapii Sal Doświadczania Świata w Polsce. Jeszcze w tym roku dzięki naszej pomocy, a właściwie dzięki pomocy polskich podatników, powstaną kolejne tego typu placówki. Środki przeznaczane na tworzenie sal wspierających terapię dzieci pochodzą bowiem z odpisów 1% od podatku dochodowego - tłumaczy Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa. - Dwa lata funkcjonowania sal to dla nas także konieczność podsumowania ich skuteczności. Co do niej, nie mamy wątpliwości ani my, ani terapeuci, ani rodzice. Dostrzegliśmy jednak potrzebę stworzenia opracowania dotyczącego standardów, jakie powinny obowiązywać w tego typu placówkach - zarówno pod kątem urządzania Sal, jak i sposobu prowadzenia w nich terapii. Będziemy dążyć do tego, by nasze sale spełniały wszystkie te standardy, mamy nadzieję, że nasze opracowanie będzie pomocne także placówkom, w których Sale Doświadczania Świata powstają niezależnie od naszej Fundacji - dodaje.

Jeszcze w tym roku Fundacja Rosa planuje opublikować obszerną, ponad 340 stronicową książkę „Snoezelen - Sale Doświadczania Świata. Kompendium opiekuna i terapeuty”, uzupełnioną bogatym materiałem multimedialnym. Autorem pionierskiego na polskim rynku wydawnictwa jest dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann, należąca do grona prekursorów metody Snoezelen w Polsce. Jest także tłumaczką książki „Snoezelen, nieco inny świat” i autorką polskiej nazwy metody: Sala Doświadczania Świata.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group