Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 3938
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Duże zmiany na wiejskich drogach

Sobota, 4 czerwca 2016, 13:09
Aktualizacja: 13:11
Autor: red
REGION: Duże zmiany na wiejskich drogach
Fot. użyczone
Ponad 634 km dróg powstało w ostatnich pięciu latach na dolnośląskich wsiach dzięki dotacjom samorządu województwa.

Tylko w tym roku zostaną podpisane umowy na kwotę niemal 23 mln złotych.

Urząd marszałkowski od początku roku 2011 pomaga finansowo lokalnym samorządom, które planują budowę, przebudowę lub remont dróg dojazdowych do gruntów rolnych.
- Tę pomoc umożliwiają nam zapisy ustawy o ochronie gruntów rolnych. Dolnośląskie gminy i powiaty mogą ubiegać się o dotacje, dzięki którym na ich terenie mogą powstać solidne drogi nie tylko ułatwiające dojazd do gruntów rolnych, ale często pełniące ważną funkcję komunikacyjną w okolicy - wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Dzięki tym działaniom tylko od roku 2011 na Dolnym Śląsku powstało ponad 634 km dróg dofinansowanych sumą ponad 129 mln złotych.
- Wysokość udzielanych dotacji wynosi odpowiednio 100 000 zł/km lub 210 000 zł/km trasy w zależności od rodzaju konstrukcji nawierzchni drogi, a pieniądze pochodzą z budżetu województwa - informuje Ewa Mańkowska, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Szczegółowe zasady przekazywania pomocy finansowej są określone w indywidualnych umowach zawieranych pomiędzy województwem dolnośląskim a poszczególnymi samorządami. Aktualnie trwa podpisywanie umów z zainteresowanymi na rok 2016 i 2017.
- Tylko w tym roku udzieliliśmy pomocy finansowej 89 gminom i 5 powiatom. Suma sięga niemal 23 mln zł. Zachęcam do składania wniosków, ponieważ aby otrzymać dotację trzeba zdążyć go złożyć do końca listopada w roku poprzedzającym planowaną inwestycję - dodaje Cezary Przybylski.

Aby usprawnić przyznawanie dotacji Dolny Śląsk został podzielony na 3 regiony: Jeleniogórski, Wałbrzyski i Wrocławski. Wnioski można składać do oddziałów zamiejscowych wydziału Geodezji i Kartografii urzędu marszałkowskiego w tych miastach. Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje zarząd województwa do wysokości środków przeznaczonych w budżecie regionu na ten cel.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group