Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 6240
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dwie godziny matematyki dziennie – CODZIENNIE!

Poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 5:33
Aktualizacja: 8:30
Autor: red
Wałbrzych: Dwie godziny matematyki dziennie – CODZIENNIE!
Fot. Młody Kopernik
Prezentujemy rozmowę z Jowitą Rząsowską, dyrektor Młodego Kopernika – Językowej Szkoły Podstawowej w Wałbrzychu na temat uczenia się matematyki.

Brzmi jak przepis na horror… Dla wielu osób nawet dorosłych skojarzenia nie są zbyt miłe.

Jowita Rząsowska: - Wiem o tym, choć jednocześnie wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ta matematyka jest ważna w naszym życiu i zdecydowanie hołdujemy powiedzeniu, że „matematyka królową nauk”. Często nasze ograniczające przekonania wynikają właśnie ze zbyt małej liczby godzin w stosunku do poruszanych zagadnień. Cóż temat jest dużo bardziej złożony, zbyt duża liczba uczniów w klasie, sposób w jaki nauczyciel dzieli się swoją wiedzą, itp.

Skąd więc pomysł na tak duże zwiększenie liczby godzin matematyki?

Jowita Rząsowska: - Życie pisze najlepsze scenariusze. Jako dyrektor często widzę jak bardzo siatka godzin nauczania danego materiału nie pokrywa się z ilością zagadnień, narzekają nauczyciele, narzekają rodzice, bo jak nauczyciel nie zdąży to musi zadać do domu.. i robi się błędne koło.

Rozumiem, że w Językowej Szkole Podstawowej Młody Kopernik znaleźliście rozwiązanie?

Jowita Rząsowska: - Tak, zatrudniliśmy kolejnego matematyka. Chcieliśmy pokazać uczniom, że matematyka jest fajna, że sprawia dużą frajdę, jeżeli się ją rozumie. Nie jest tajemnicą, że niektóre tematy są trudne, niektóre trzeba przypomnieć, a jeszcze inne po prostu przerobić raz jeszcze. Ach, przecież jest jeszcze sudoku, ale to już całkiem inna historia.

Jak to się sprawdza w praktyce?

Jowita Rząsowska: - Zaczęło się od gromkich braw ze strony rodziców i „uuuu” (mniej radosnego) ze strony uczniów… Na szczęście Pani Małgosia Żuczkowska i Pan Darek Frąszczak zmienili nastawienie uczniów, sudoku i inne gry logiczne królują na lekcjach, jest dużo śmiechu, konkursów i zdrowego współzawodnictwa. Co do rodziców, to po prostu przestali odrabiać z dziećmi zadania, bo dzieci robią je same.

Takie to proste?

Jowita Rząsowska: - Jak widać, aż takie to proste. Kochana matematyczka, pełen pasji matematyk i liczba godzin dostosowana do materiału! Bingo!

Teraz to brzmi jak przepis na szczęście!

Jowita Rząsowska: - Po prostu Matematyka Królową Nauk.

Twoja reakcja na artykuł?

7
25%
Cieszy
1
4%
Hahaha
17
61%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
7%
Złości
1
4%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group