Środa, 28 lipca
Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Czytających: 3514
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dzieciaki w akcji

Czwartek, 9 maja 2013, 14:06
Aktualizacja: 14:12
Autor: Michalina
Wałbrzych: Dzieciaki w akcji
Fot. Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Kiedy pogoda nie sprzyja spacerom, ani zabawie na świeżym powietrzu, najlepiej zaproponować swojemu dziecku książkę, która będzie zarówno atrakcyjna dla malucha, jak i dla rodzica wnosząc pewne wartości edukacyjne. Jedną z nowości książkowych w działach dziecięcych jest „Lilka i spółka” Magdaleny Witkiewicz– ciekawie wydana, bogato ilustrowana przez Joannę Zagner– Kołat, napisana w zabawny sposób książka o przygodach małej dziewczynki i jej rodzeństwa. Niesforny los sprawia, że wakacje dzieci nie wyglądają tak, jak ona sobie wyobrażały, ale Lilka, Wiki i Matewka nie zamierzają pozwolić na popsucie swoich planów.

„Nazywam się Lilka i mam osiem lat. Przed chwilą moje życie- a przynajmniej wakacje, które już jutro się zaczynają- legło w gruzach.”- tak rozpoczyna się historia Lilki. Dziewczynka razem z siostrą Wiktorią i bratem Mateuszem miała wybrać się na wakacje nad jezioro, gdzie mieszka ich krewna- ciotka Franka, jednak Lilce udaje się podsłuchać rozmowę rodziców i dowiaduje się ona, że zamiast u ciotki Franki, czekają ich wakacje u ciotki Jadźki, a na samą myśl o tej mrocznej postaci przechodzą ją dreszcze. Ciotka Jadźka ma pypeć na nosie, każe pić syrop z cebuli i pokrzywy, a na dodatek ma trzy koty: Witaminkę, Rutinoscrobin i Raphacholin. Jednym słowem, nie sposób nie pomyśleć, że ciotka Jadźka jest czarownicą!

Wszystko zaczyna się od zepsucia kariery estradowej Wiki przez złamanie nogi, potem przychodzi czas na zmianę wakacyjnych planów i choć wydawać się może, że już nic gorszego się dzieciakom nie przytrafi, to dopiero początek wrażeń. Rodzeństwo musi obrać konkretną taktykę- w tym celu zwołują kilkanaście narad (ich przebieg jest opisany w książce w formie sprawozdań, co dodaje jej jeszcze więcej uroku i humoru). Muszą wymyślić dalszy plan działania i rozwikłać zagadki, a jest o co walczyć- w końcu przed nimi całe wakacje.

Choć dziecięcy rynek książkowy jest wypełniony różnego rodzaju książkami, warto wybrać te, które mają rzeczywistą wartość- są nie tylko humorystyczne i wciągające, co ważne dla młodych czytelników, ale też cenne biorąc pod uwagę warstwę językową i treści, które są dzieciom przekazywane poprzez fabułę. Niestety, coraz częściej można natknąć się na książki o nikłej zawartości, pełne przemocy i szyderstw. Całe szczęście są dostępne też pozycje takie, jak „Lilka i spółka”, które dostarczają dzieciakom dużo radości z czytania.

Lilka i spółka, Magdalena Witkiewicz, Nasza Księgarnia 2013

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group