- Festyn ma na celu przybliżenie najmłodszym Polakom wiedzy o naszej fladze. Już od kilku lat, zawsze 2 maja czyli w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, staramy się w formie zabawy i konkursów przekazywać informacje o historii flagi, jej rodzajach, a także o tym, jak należycie i z szacunkiem obchodzić z naszym symbolem narodowym i państwowym – objaśniał; Jacek Drejer kierownik Działu Naukowo – Oświatowego.
Pod okiem Wiesławy Kamińskiej grupa dzieci rysowała z kolei herby Wałbrzycha, zaznajamiając się przy okazji z jego historią: - Przy okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne, w czasie których powstało sporo bardzo ciekawych prac przedstawiających herby Wałbrzycha z różnych okresów historii miasta. Ponadto zorganizowaliśmy konkurs na strój w barwach narodowych, cieszący się zawsze sporym powodzeniem. Dzieci maja coraz ciekawsze pomysły. W tym roku mamy ponad dwudziestkę uczestników z podstawówek i gimnazjów.
Przypomnijmy, że barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, kiedy podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji warszawskie damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwonymi wstęgami, a panowie paradowali z biało – czerwonymi szarfami. Nawiązano w ten sposób do symbolu Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonym tle.
Zwyczaj się przyjął, ale uregulowania prawne nastąpiły dopiero w czasie Powstania Listopadowego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego ustanowił biel i czerwień polskimi barwami narodowymi. Ówczesna ustawa była prosta i zawierała dwa artykuły. EW pierwszym ustanawiano barwy, a w drugim nakazywano Wojsku Polskiemu noszenie barw narodowych na mundurach. Współczesna ustawa, pochodząca z 1980 roku z późniejszymi poprawkami jest bardziej szczegółowa. Podane są w niej dokładne proporcje flagi, sprecyzowano odcienie bieli i czerwieni, ustalone zostały zasady wieszania flagi na masztach czy samochodach.
A już 14 maja „Noc Muzeów”. W Wałbrzychu tym razem pod nazwą „Pan Samochodzik i Tajemnice Pałacu Albertich”. Już dzisiaj zapraszamy w imieniu organizatorów.