Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 5897
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Dzikowiec prawie gotowy

Piątek, 1 grudnia 2023, 13:35
Aktualizacja: 15:40
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Dzikowiec prawie gotowy
Fot. OGD Dzikowiec
Dziesięć armatek pracuje w takim trybie, żeby nie wyssało ze zbiornika na Dzikowcu wody w dwa dni. Kolej, wyciąg i taśma są po pozytywnych odbiorach. Ratrak jest też gotowy i gdy tylko będzie wystarczająco dużo śniegu, organizatorzy będą go rozprowadzać po stoku.

Na Dzikowcu system naśnieżania wymaga takiego ustawienia, żeby pogodzić jakość śniegu z możliwościami pomp tłoczących wodę do armatek. Kiedy system będzie przeciążony wyłącza się i wszystkie armatki stają. Trzeba odłączyć węże wodne, żeby woda w nich nie zamarzła i uruchomić wszystko od nowa. Z drugiej strony pojemność zbiornika wodnego ogranicza skuteczność i obszar śnieżenia. To logiczne, że najpierw śnieżą dół, który – po naśnieżeniu - można udostępnić narciarzom, a równolegle śnieżyć górną część stoku. Tam jest trudniej, bo stok jest nierówny i kamienisty. Trzeba go zasypać grubą warstwą śniegu. Bardzo duże nachylenie powoduje, że śnieg się zsuwa podczas jazdy narciarzy i pracy ratraka.

Graniczna temperatura, kiedy można produkować śnieg to -2 stopnie Celsjusza. Jakościowo najlepszy powstaje, gdy jest duży mróz i mała wilgotność. Jeszcze słowo o wietrze a w zasadzie o jego kierunku. Jest sporo takich dni, kiedy śnieg cofa się w kierunku armatek lub nawet jego część wpada do lasu.

Pomimo tych wszystkich przeciwności pracownicy Ośrodka Góry Dzikowiec działają.

Twoja reakcja na artykuł?

12
71%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
3
18%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group