Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 3637
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Grodzkość Wałbrzycha trafiła do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Wtorek, 27 grudnia 2011, 15:31
Aktualizacja: 15:39
Autor: RED
Wrocław: Grodzkość Wałbrzycha trafiła do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Fot. Kancelaria Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Komisja Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w dniu 27 grudnia 2011 zajęła się tematem odzyskania przez Wałbrzych praw powiatu.

Swoje stanowiska przedstawili Prezydent Roman Szełemej i Starosta Robert Ławski. Prezydent wskazywał na dotychczasowe problemy z zarządzaniem dróg, oświatą i rynkiem pracy, które mogą być załatwione przywróceniem grodzkości. Starosta skupił się na dobrym funkcjonowaniu powiatu w obecnym kształcie i zagrożeniach dla słabego powiatu ziemskiego.

Radni dyskutowali nad projektem uchwały opiniującej starania Wałbrzycha. Członkowie komisji Patryk Wild i Piotr Sosiński zgadzając się z tezą, że pozbawienie Wałbrzycha praw grodzkich było krzywdą dla miasta, poddali w wątpliwość istnienie prawnej konieczności wyrażania opinii przez Sejmik skoro nie wymaga tego żaden akt prawny.

Radni nie doszukali się kryteriów formalnych określonych w ustawie o samorządzie powiatowym oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic powiatów.
Komisja wobec wątpliwości proceduralnych przeniosła temat grodzkości Wałbrzycha na jutrzejsze posiedzenie. Za zdjęciem projektu uchwały z porządku obrad głosowało 7, a przeciwko 8 radnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group