Sobota, 6 marca
Imieniny: Agnieszki, Róży, Wiktora
Czytających: 1767
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ile kosztuje kupczenie głosami?

Piątek, 3 grudnia 2010, 18:14
Aktualizacja: 18:15
Autor: Sven
Po pierwszej turze wyborów samorządowych Piotr Kruczkowski apelował o uczciwość w głosowaniu. Prosił też o informowanie policji o przypadkach posiadania informacji o łamaniu prawa wyborczego. Tym razem przed prowokacjami ostrzega sztab wyborczy Mirosława Lubińskiego.

OSTRZEŻENIE PRZED PROWOKACJAMI WYBORCZYMI:

W związku z informacjami, jakie docierają do naszego sztabu, w niedzielę wyborczą może dojść do prowokacji mających na celu dyskredytację naszego kandydata – Mirosława Lubińskiego.
Ostrzegamy, że wszelkie propozycje kupowania głosów w imieniu naszego kandydata należy traktować jako przestępstwo przeciwko wyborom (Kodeks karny, Art. 250a) i zgłaszać organom ścigania.

SZTAB WYBORCZY
KANDYDATA NA PREZYDENTA WAŁBRZYCHA
MIROSŁAWA LUBIŃSKIEGO

Prawo Rzeczpospolitej Polskiej wypowiada się w tej kwestii w sposób następujący:

Kodeks Karny, art. 250a
§ 1. Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto udziela korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 albo w § 3 w związku z § 1 zawiadomił organ powołany do ścigania o fakcie przestępstwa i okolicznościach jego popełnienia, zanim organ ten o nich się dowiedział, sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może odstąpić od jej wymierzenia.

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group