Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3625
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Innowacyjny pomysł

Piątek, 4 października 2019, 14:28
Aktualizacja: Sobota, 5 października 2019, 8:53
Autor: JAZ
Wałbrzych/REGION: Innowacyjny pomysł
Fot. JAZ
W sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Wałbrzychu spotkali się przedstawiciele władz samorządowych z dyrektorem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Kamilem Zielińskiem, który przedstawił plany rozbudowy strefy w najbliższych 2 latach.

- Inwestycja, która jest przed nami będzie niebagatelna w skali kraju. Jeszcze żadna ze stref w kraju nie zrealizowała takiego projektu. Program budowy hal w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest Park zakładał wydatek 120 milionów w ciągu zaledwie dwóch lat. I pieniądze te nie obejmują wykupu gruntów. Wcześniej nakłady WSSE na rozwój infrastruktury w latach 1997 -2018 wyniosły 280 milionów – mówi Kamil Zieliński.

Projekt zakłada wykorzystanie powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych, na których mają być postawione specjalne moduły blokowe. Do każdego powstanie zaplecze biurowe i socjalne. Rozbudowa infrastruktury zakłada również utworzenie parkingów, placów manewrowych oraz terenów zielonych.

Program budowy hal zakłada również dodatkowy element w postaci udzielania jednostkom samorządu terytorialnego specjalnych pożyczek. Mowa tu kwocie maksymalnej wynoszącej nawet 10 milionów złotych z okresem spłaty do 120 miesięcy. Atrakcyjne oprocentowanie, ograniczenie formalności oraz brak prowizji i opłat manipulacyjnych ma zgromadzić chętnych do współpracy również i na tym polu.

Realizacja projektu wydaje się odważną inicjatywą, która może okazać się przykładem dla innych stref. Czasy się zmieniają, realia wyglądają inaczej i grunty w postaci „green” już inwestorom nie wystarczają. Pomysł WSSE wydaje się być właściwym krokiem naprzeciw przyszłym kontrahentom.

Bliźniacze hale magazynowo - produkcyjne powstaną na Dolnym Śląsku: w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej i Ząbkowicach, na Opolszczyźnie: w Nysie i Brzegu oraz w Wielkopolskiej Wrześni. Gotowe obiekty przemysłowe przeznaczone głównie pod wynajem lub leasing zwiększą atrakcyjność inwestycyjną tych terenów strefowych.
- To oferta, która powinna szczególnie zainteresować małe i średnie przedsiębiorstwa, gdyż istnieje możliwość zagospodarowania jedynie części hali. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza początkowe koszty inwestycji i daje możliwość dostosowania obiektu do swoich potrzeb. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z preferencji w postaci ulgi w podatku dochodowym – mówi prezes wałbrzyskiej strefy Piotr Sosiński.

Powierzchnia hal wynosić będzie ok. 5 000 m kw., przy czym będzie istniała możliwość rozbudowy obiektu. Hala zostanie wyposażona z zaplecze biurowe i socjalne oraz infrastrukturę zewnętrzną: parkingi, place manewrowe oraz teren zielony. Koszt budowy każdego obiektu wyniesie ok. 20 mln złotych.
- To historyczny moment dla wałbrzyskiej strefy, która pierwszy raz przeznaczy tak duże środki na zwiększenie atrakcyjności swojej oferty. Od początku funkcjonowania spółka na rozwój infrastruktury wydała blisko 280 milionów złotych. Program budowy hal, który zrealizujemy w ciągu najbliższych 3 lat, to niemal połowa tej kwoty – podkreśla Kamil Zieliński, wiceprezes WSSE.

- Od wielu lat samorządy postulowały zmianę strategii inwestycyjnej opierającej się gównie na sprzedaży terenów typu greenfield, na ofertę związaną z dzierżawą gotowych obiektów przemysłowych. Po kilku latach braku takich inwestycji pojawia się program, który jest na to odpowiedzią – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Ten fakt cieszy tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch lat samorządy aglomeracji wałbrzyskiej wydały kilkadziesiąt milionów złotych na przygotowanie terenów inwestycyjnych – dodaje.

Fundusze pochodzące z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych pozwoliły na przygotowanie działek między innymi w Świebodzicach, Głuszycy, Żarowie, czy Jaworzynie Śląskiej.
- Kwestia uzbrojenia terenów inwestycyjnych była dla nas największym wyzwaniem, gdyż nie pozwalały na to możliwości finansowe gminy – wspomina Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej. – Dzięki środkom z ZIT’u udało się wyposażyć działki w media oraz wybudować dwie platformy dla przyszłych inwestorów. Jest mi również niezmiernie miło, że staliśmy się beneficjentem programu budowy hal wałbrzyskiej strefy – podkreśla.

Oprócz środków z ZIT’u, pochodzących z Regionalnych Programów Operacyjnych, samorządy mogą skorzystać z dodatkowego instrumentu wsparcia. W zeszłym tygodniu wałbrzyska strefa uruchomiła program preferencyjnych pożyczek na rozwój infrastruktury inwestycyjnej skierowany do Jednostek Samorządu Terytorialnego.
- Realia gospodarcze, jak i potrzeby samych przedsiębiorców zmieniają się. Cieszę się, że strefa wsłuchuje się w potrzeby inwestorów, czego dowodem jest program budowy hal oraz fundusz pożyczek dla samorządów – podsumowuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Gwóźdź.

Twoja reakcja na artykuł?

6
50%
Cieszy
1
8%
Hahaha
2
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group