Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 3781
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Instytut Goethego" w Szaniawskim

Środa, 7 listopada 2018, 10:49
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: "Instytut Goethego" w Szaniawskim
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa, związana z nowym spektaklem, noszącym tytuł "Instytut Goethego".

"Instytut Goethego" to najnowsza produkcja wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego. Spektakl powstał na podstawie inspiracji książką "Cierpienia młodego Wertera" Goethego. Premiera spektaklu odbędzie się 19 listopada o godzinie 11.00 w ramach projektu "Z ogniem w głowie 3. Polsko-Niemieckie Spotkania z Teatrem dla Młodzieży", natomiast 9 listopada o godzinie 19.00 na Dużej Scenie "Szaniawskiego" zorganizowany zostanie specjalny pokaz przedpremierowy.

- Spektakl jest dla każdego, bo udało się w nim pożenić kilka konwencji teatralnych, które wszyscy lubimy. Ja nazwałem to kryminałem erotycznym z elementami melodramatu i musicalu. Przedstawienie jest inspirowane "Cierpieniami młodego Wertera" Goethego, czyli książką trochę zapomnianą, ale taką, która w specyficzny, szczególny sposób zadziałała w kulturze, mianowicie w XIX wieku po publikacji książki zdarzyła się fala samobójstw. Czytelnicy w młodym wieku kopiowali sposób w jaki Werter się zabił i robili to samo, co jest niezwykłą historią, która w prosty sposób prowadzi nas do konwencji kryminału. Wałbrzych jest szczególnym miastem, w związku z tym wszystkie mistyczne i kryminalne wątki akurat w tym mieście się gromadzą i dobrze działają - powiedział Cezary Tomaszewski - reżyser spektaklu.

Spektakl opowiada o osobach zaproszonych do tajnego projektu prowadzonego w Instytucie Goethego, który ma swoją siedzibę w Zamku Książ w Waldenburgu. Podczas trwania projektu jedna z osób biorących w nim udział ginie w tajemniczych okolicznościach. Wtedy pozostałe osoby z projektu zdają sobie sprawę, że stały się mimowolnymi uczestnikami afery kryminalnej. Zaistniała sytuacja budzi w nich skrajne emocje: współczucie, lęk, smutek, miłość, obłęd i melancholię.

Reżyseria, choreografia i opracowanie tekstu jest dziełem Cezarego Tomaszewskiego, dramaturgia Darii Kubisiak, a scenografia Macieja Chorążego i Agnieszki Klepackiej. Muzykę przygotowała Weronika Krówka a charakteryzację Kacper Rączkowski. W spektaklu udział biorą: Sara Celler-Jezierska, Weronika Krówka, Rafał Kosowski, Dariusz Maj, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński i Piotr Tokarz.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group