Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 2267
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Kierowco, rozważ zakup własnego alkomatu. Kilka kwestii, o których warto pamiętać

Piątek, 20 września 2019, 14:57
Autor: red
Kraj: Kierowco, rozważ zakup własnego alkomatu. Kilka kwestii, o których warto pamiętać
Fot. użyczone
Świadomość zagrożenia, jakie wiąże się z prowadzeniem pojazdu bądź wykonywaniem jakichkolwiek innych ryzykownych czynności w stanie nietrzeźwym, jest dziś, jak się wydaje, dużo wyższa niż kiedyś. A jednak niezmienne od lat przy okazji kolejnych głównych świąt funkcjonariusze policji zmuszeni są podejmować stosowne kroki wobec zwykle ponad tysiąca nietrzeźwych kierowców. Co ważne, często nie wynika to z ich dużej lekkomyślności. Własny alkomat to zatem nader przydatny sprzęt. Jak wybrać właściwy?

Podjęcie właściwej decyzji wymaga pewnej wiedzy. Alkomat Ci ją da

Jakkolwiek kierowcy, którzy siadają za kierownicę w toku wyjątkowo nieodpowiedzialnej zabawy, która wymknęła się spod kontroli wciąż się zdarzają, to jednak ogromna część zatrzymywanych w stanie nietrzeźwym kierujących znalazła się za kierownicą w zupełnie inny sposób. Jak od lat powtarzają policjanci, znaczna ich część twierdzi, że w ogóle nie wiedziała, że jeszcze nie powinna prowadzić. Nawet jeśli założymy, że w przypadku części z nich podobne tłumaczenia są świadomą, jakkolwiek nieudolną, próbą zrzucenia z siebie odpowiedzialności, to nie ulega wątpliwości, że w przypadku dużej części jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy bowiem, że w naszej krwi pozostanie tylko 0,3 promila, byśmy mogli wciąż doznawać stanu obniżenia krytycyzmu w postrzeganiu rzeczywistości, co znacznie utrudnia ocenę swojego stanu. Kolejny problem polega na tym, że nadal niejednej osobie wydaje się, że ustąpienie objawów kaca można uznać za dowód wytrzeźwienia. Nigdy więc dość przypominać, że nic bardziej mylnego!

Alkomat pozostaje więc jedynym pewnym sposobem na to, by móc rozpoznać swój stan, jeśli od spożywania alkoholu nie minęło jeszcze zbyt wiele czasu. Tymczasem, często nie mamy dostatecznie blisko na posterunek policji, w którym możemy się nim posłużyć. Własny egzemplarz staje się wówczas niezastąpiony.

O wszystkie alkomaty trzeba dbać, by mieć pewność, że nie zawiodą

W ostatnich lata rynek alkomatów ulega istotnym przemianom. Precyzyjne i niewrażliwe na zafałszowanie wyniku konstrukcje wykorzystujące sensor elektrochemiczny stały się rozwiązaniem dominującym i dostępnym w bardzo zróżnicowanych cenach. Łatwo się o tym przekonać przeglądając np. asortyment sklepu Promil-Lab. Wyposażenie się we w pełni godny zaufania, odpowiadający potrzebom indywidualnego użytkownika model nie stanowi więc obecnie dużego wydatku. Na jego zakupie zadanie zapewnienia sobie możliwości przeprowadzenia testu się jednak nie kończy.

Alkomaty , zarówno przeznaczone do użytku indywidualnego, jak i profesjonalne znajdujące się na wyposażeniu np. policjantów, muszą być poddawane kalibracji. Wynika to z faktu, że ich sensory z czasem zmieniają swoją czułość, do czego musi być dostosowywany układ elektroniczny. Warto więc wybrać lepszy model choćby dlatego, że poinformuje on nas o tym, że taka konieczność się zbliża ze względu na liczbę dokonanych badań lub upływ określonego przez producenta okresu.

Pamiętajmy też o tym, że ten niezwykle czuły czujnik trzeba chronić przed czynnikami mogącymi go uszkodzić lub rozkalibrować przedwcześnie. Należą do nich skrajne temperatury, opary chemiczne, ale także bardzo wysokie stężenie alkoholu, obecne w oddechu zaraz po konsumpcji. Pamiętajmy więc: nikomu nie pozwalajmy się naszym egzemplarzem bawić. Wówczas możemy być spokojni o to, że sami zdołamy się skutecznie przebadać.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
40%
Złości
2
40%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group