Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1604
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Klub XXI wkracza na scenę polityczną?

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 10 grudnia 2009, 17:54
Aktualizacja: 19:00
Autor: Jagna
Od lewej: Andrzej Gniatkowski, Michel Nykiel, Ryszard Skorupski (przewodniczący), Dariusz Gustab
Fot. Jagna
Stowarzyszenie w mieście liczy 11 członków. Mówią, że nie interesuje ich polityka a jedynie działanie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Jednak mają zamiar sięgnąć po władzę.
Jednym z trzech ,,kandydatów na kandydata” do fotela prezydenta jest Michel Nykiel. Ponoć jest jeszcze dwóch, ale ich nazwiska zostaną ujawnione za kilka miesięcy.

Członkowie wałbrzyskiego Klubu XXI uważają, że upartyjniono wszystkie sfery życia publicznego – od nauki, poprzez kulturę, edukację, a na dostawie wody, odbiorze ścieków i zarządzaniu drogami kończąc. - Chcemy ze społeczeństwem uczciwie rozmawiać, nie malować trawy na zielono i nie zasypywać biedaszybów – mówił Dariusz Gustab. Jako panaceum na złą sytuację miasta proponują m.in. sprzedaż mieszkań na własność lokatorom, obcięcie pensji prezesom spółek i ograniczenie wydatków na promocję miasta, bo - zdaniem Ryszarda Skorupskiego – jest ona nieskuteczna. Optują za jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

- W naszym mieście prawie zamarło życie obywatelskie. To widać bardzo wyraźnie w momentach, gdy wybuchają niepokoje społeczne i widać, jak bardzo polityka pana prezydenta oddaliła się od ludzi, skoro nie potrafi on rozwiązywać problemów w momencie, kiedy one się tworzą, a dopiero w momencie, kiedy pojawiają się niepokoje społeczne, transparenty i media pod ratuszem. Wtedy to urzędnicy pana prezydenta zaczynają się pochylać nad problemami społecznymi. Dlatego postanowiliśmy powołać wałbrzyski Klub XXI – mówi Dariusz Gustab i zachęca do pierwszej dyskusji, jaką planują zorganizować w najbliższą niedzielę o godz. 16.00 we wspólnocie samorządowej ,,Podzamcze”.

Michel Nykiel zwrócił uwagę na niepokojąca sytuację finansową miasta – Zadłużenie doszło do kwoty prawie 175 mln zł, tj. około 53% całych dochodów. Graniczą liczbą jest 60%. Właśnie taka liczba została przekroczona w Żarowie i tam wszedł zarząd komisaryczny. Do przekroczenia tych 60% niewiele nam brakuje – przekonywał. – Mamy deficyt prawie 37 mln, a w 2010 roku ma zostać zaciągnięty kredy długoterminowy w kwocie ponad 57 mln. Do tego dochodzą bardzo wysokie poręczenia – spółka Aqua Zdrój ma poręczenie złotych wysokości 145 mln złotych, Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji ponad 82 mln. W tak ciężkiej sytuacji miasta, w tak ciężkiej sytuacji finansowej kraju prezesi spółek ze 100% udziałem gminy zarabiają po kilkanaście tys. zł i dostają nagrody w wysokości kilkudziesięciu tys. zł – wyliczał Nykiel i podał przykład: - Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zarabia 13 tys. brutto, a prezydent Wałbrzycha za 2008 rok wykazał dochód w wys. prawie 21 tys. zł; prezes Aqua Zdroju ma pensję miesięczną większą niż prezydent Dutkiewicz. Pod względem finansowym w naszym mieście dzieje się bardzo źle. Tak nie może być - zakończył Michel Nykiel.

Stowarzyszenie Wałbrzych XXI deklaruje udział na wszystkich szczeblach wyborów samorządowych - od Sejmiku Wojewódzkiego, poprzez powiat, a na prezydenckich kończąc. Przy czym jako ,,kandydata na kandydata” wskazano Michela Nykla. Zainteresowany kandydowaniem w wyborach jest także Andrzej Gniatkowski, ale na chwilę obecną – jak stwierdził – za wcześnie jest na tak dokładne deklaracje.

- Stowarzyszenie jest szansą, żeby zmienić w naszym mieście i powiecie tryb myślenia i funkcjonowania – mówią i nie wykluczają koalicji z ugrupowaniem Andrzeja Zibrowa oraz Longina Rosiaka.

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Igła 10-12-2009 20:04
Hasła nośne. Platforma obiecywała podobne cuda na kiju i co z tych obietnic zostało? Kto nam da gwarancję , że i tym razem nie skończy się na obietnicach dla "ciemnego ludu"?
~Rebel Yell 10-12-2009 20:11
Najwiekszy czlonek, drugi od prawej. Zmienil juz sporo w walbrzyskim sporcie.
~Rebel Yell 10-12-2009 20:13
Tak swoja droga, to za ich plecami to logo ? Czy tez symbol zlotych celow do ktorych daza (albo zlotowkowych) ?
~Halinka 10-12-2009 20:48
Jako matka chrzestna przedmiotowej grupy protestuję przeciwko fotomontazowi z buddą w tle! wszelkie pogłoski jakoby pan gustab medytował razem z panem nykielem są nieprawdziwe. potwierdzi to spec od religii wschodu pan tutaj.
~Weronika 11-12-2009 11:49
ha ha ha . Jak któryś zostanie prezydentem zrzeknie się w 50% wynagrodzenia, które dostanie?. Nie wierzę. I te wytarte slogany przedwyborcze.:):):) Brak słów
~Rolnik 17-12-2009 22:56
Zawsze zostaje nam możliwość głosowania na któregoś z lokalnych liderów wystawionych przez którąś partię. A wiadomo, że inserty partii będą się liczyły tu bardziej, niż nasze. No to co głosujemy na partie? Czy bierzemy sprawy w swoje ręce i zamiast narzekać interesujemy się żywo tym co się wyprawa w tym mieście?
~K.S. 18-12-2009 12:51
Wałbrzych to miasto szarej masy, nieświadomych obywali. Popieram tę grupę ludzi otwartych na obywateli. Koniec z partyjnymi interesami, wiecznie uśmiechniętym Panem Piotrem P. w obłudnej telewizji Dami. Trzeba w końcu złapać się za ...... , postanowić, wybrać mądrze i zrobić coś dla miasta. KONIEC PARTACTWA I PRYWATNYCH INTERESÓW. PORA UŚWIADOMIĆ SZARĄ MASĘ, ŻE NIE PIĘKNY UŚMIECH ŚWIADCZY O CZŁOWIEKU TYLKO JEGO ZAPAŁ DO PRACY DLA DOBRA OGÓŁU!!!
~Roksana 2-01-2010 20:57
Michel Nykiel na prezydenta!
~Stefan 22-02-2010 10:05
Pan Skorupski jak podziała tak, jak podziałał z "Barytem" oraz tak, jak za wiceprezydentury w Wałbrzychu a Gniadkowski tak, jak za radnego w Wałbrzychu, to wyjdzie wielkie "G". Szkoda tylko, ze porządni i uczciwi Nykiel i Gustab z nimi przystają... Jak klub XXI, to Panowie (Nykiel i Gustab) sami musicie dotrzeć do Wiązowskiego i tych dwóch (Gniadkowskiego i Skorupskiego) "wykolegujcie" pro publico bono", to wówczas coś zrobicie pożyteczcznego a tych cwaniaków trzy,majcie na dystans !!!
~Stefan 22-02-2010 10:08
A dlaczego tylko 11 członków ? Jak zwykle panowie Skorupski i Gniadkowski bardziej obawiają się konkurencji wewnętrznej ( i już kombinują jak "wykolegować" Nykiela i Gustaba) niż konkurencji z innych partii !!!
~Stefan 22-02-2010 10:31
Sorry !!! Nie chodzi o Wiązowskiego, tylko o Ryszarda Wawryniewicza...Dobrze zorientowani i tak wiedzieli o kogo chodzi !!!
~Krzys 23-03-2010 17:35
Trzeba wspierać inicjatywę obywatelska w naszym mieście może pospolite ruszenie obywateli zmieni oblicze tego szarego miasta. Wałbrzych XXI to jedna z szans będe jej gorąco kibicował
~Grażyna 7-04-2010 0:05
Dziękuję panom radnym Nykielowi i Gustabowi w imieniu 120 rodzin lokatorów mieszkań zakładowych za wystąpinie o obronę lokatorów mieszkań zakładowych ZUG WAMAG SA w Wałbrzychu na sesji Rady Miejskiej w dniu 26.03.2010 roku. Pokazaliście klasę oraz to jak radni miasta Wałbrzycha powinni dbać o prawa Wałbrzyszan. A to jak Kruczkowski odzywał się do radnych świadczy tylko o jego bardzo niskiej kulturze i jak traktuje swoich wyborców i jakie ma priorytety. To można obejrzeć w internecie ; www.youtube.com szukać twojprezydent

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group