Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 3487
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kluby sportowe z Wałbrzycha dostaną dodatkowe pieniądze

Sobota, 22 lutego 2014, 15:50
Aktualizacja: 22:52
Autor: PAW
Wałbrzych: Kluby sportowe z Wałbrzycha dostaną dodatkowe pieniądze
Fot. Robert Bajek
Wczoraj radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu.

W praktyce oznacza to, że kluby sportowe z Wałbrzycha mają do rozdysponowania między siebie o 710 tysięcy złotych więcej niż dotychczas. Takie uchwały funkcjonują już w wielu miastach w Polsce. Wystarczy wspomnieć o Jeleniej Górze czy Legnicy. W Jeleniej Górze w ramach takiej uchwały na działalność klubów sportowych w 2014 roku przeznaczono 750 tys. zł, a w Legnicy niespełna 700 tys. zł. Wałbrzych dotychczas takiej uchwały nie posiadał.
- Uchwała o sporcie daje klubom możliwość uczestniczenia w konkursie i składania ofert na środki finansowe – tłumaczy skarbnik Ewa Kłusek. – Wcześniej kluby sportowe mogły otrzymać środki na funkcjonowanie w ramach promocji miasta, poszczególni zawodnicy ubiegali się o stypendia sportowe, a ponadto kluby otrzymywały środki z tzw. dotacji w ramach organizacji pożytku publicznego.

Jak mówią inicjatorzy podjęcia tejże uchwały, chodzi głównie o poprawę warunków do uprawiania sportu w naszym mieście, a co za tym idzie, poprawę wyników.
- Te środki mogą zostać przeznaczone choćby na finansowanie organizacji zawodów sportowych, czy też wynagrodzenia zawodników, zakup sprzętu sportowego – mówi Ewa Kłusek.

Zdaniem szefa wałbrzyskiego Aqua Zdroju Mariusza Gawlika, sytuacja finansowa klubów sportowych w Wałbrzychu, baza, jaką dysponują, stale się poprawia, a ta uchwała jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska sportowego w Wałbrzychu.
- Sport w mieście cieszy się olbrzymią popularnością – mówi Mariusz Gawlik. – Chodzi mi zarówno o sport profesjonalny jak i szkolny. Gmina Wałbrzych dawała stypendia, dotacje, środki z promocji na funkcjonowanie klubów, a teraz będzie miała kolejne narzędzie do wspierania sportu wałbrzyskiego.

O tym, że te środki finansowe dla klubów z naszego miasta (a jest ich ponad 30) bardzo się przydadzą, świadczą choćby liczby. W Wałbrzychu na stypendia sportowe przeznaczono w tym roku 245 tys. zł, a dla porównania w Jeleniej Górze 560 tys. zł, a w Legnicy 650 tys. zł.
- Te różnice między Wałbrzychem a innymi miastami dzięki tej uchwale zaczniemy minimalizować – mówi Mariusz Gawlik. – Zwiększając środki na funkcjonowanie klubów możemy liczyć również na większe sukcesy sportowe, a nasze kluby (Victoria w siatkówce, Górnik w koszykówce i w piłce nożnej, czy też AZS PWSZ i Victoria Aglomeracja w kobiecym futbolu), mają szanse na awanse do wyższych lig. Musimy wreszcie zrozumieć, że sport profesjonalny wymaga sporych nakładów finansowych, ale kluby mogą być wspaniałą wizytówką dla miasta.

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group