Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 3562
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kościół odcina się od agitacji wyborczej (VIDEO)

Środa, 1 grudnia 2010, 12:31
Aktualizacja: 15:27
Autor: red
Świdnicka Kuria Biskupia wydała oświadczenie, w którym odcina się od ostatnich przejawów agitacji wyborczej prowadzonej przez niektórych wałbrzyskich księży.

OŚWIADCZENIE ŚWIDNICKIEJ KURII BISKUPIEJ W SPRAWIE AGITACJI WYBORCZEJ W KOŚCIOŁACH

"Wobec sytuacji zaistniałej w Wałbrzychu, dotyczącej wyborów samorządowych, pragnę poinformować, że ze strony Świdnickiej Kurii Biskupiej nie było żadnych sugestii wobec księży proboszczów, dotyczących ich zaangażowania w jakąkolwiek agitację polityczną. Zarówno Świdnicka Kuria Biskupia jak również biskup świdnicki Ignacy Dec nie odnosił się personalnie do kandydatów na urząd Prezydenta Miasta Wałbrzycha, szanując zasadę społeczeństwa demokratycznego, że wszyscy mogą uczestniczyć w zarządzaniu sprawami publicznymi w klimacie prawdziwej wolności.

W myśl przyjętych zasad, ksiądz ze względu na swoją posługę jedności wobec wszystkich, w normalnych okolicznościach powinien unikać jakiegokolwiek publicznego uzewnętrzniania swoich sympatii politycznych. Mogłoby to zagrozić jego kontaktowi z każdym człowiekiem, niezależnie od jego poglądów politycznych. Aktywna walka na rzecz jakiejś partii politycznej jest zabroniona każdemu prezbiterowi. Jednocześnie pragnę przypomnieć nauczanie Soboru Watykańskiego II wskazujące, że „świeccy nie mogą rezygnować z udziału w polityce, czyli różnego rodzaju działalności gospodarczej, społecznej i prawodawczej, która w sposób organiczny służy wzrastaniu dobra wspólnego”.

W kwestii odezwy, którą przygotowały środowiska katolickie Wałbrzycha, pragnę poinformować, że zgodnie z zasadami obowiązującymi w Kościele Katolickim, wszelkie dokumenty odczytywane w kościołach na terenie diecezji powinny uzyskać aprobatę biskupa diecezjalnego. W przypadku wspomnianej odezwy biskup świdnicki nie wiedział o niej i nie zarządził jej odczytywania w kościołach. Świeccy zaangażowani w tzw. środowiskach katolickich, w myśl wyżej wspomnianej zasady soborowej, mieli prawo, a nawet obowiązek przedstawić swoje stanowisko dotyczące wyborów. Odczytywanie tej odezwy w kościołach, bez aprobaty biskupa było decyzją poszczególnych księży proboszczów.

Pragnę wskazać, że księża jako odpowiedzialni za formację wiernych mają prawo i obowiązek wskazywać obiektywne zasady życia chrześcijańskiego, którymi powinni kierować się katolicy zaangażowani w politykę. Nie mogą jednak wskazywać na konkretnych kandydatów. Zgodnie z kanonami Kodeksu Prawa Kanonicznego, w przypadku ewentualnych nieprawidłowości, ksiądz biskup, po dokładnym zbadaniu sprawy, może wobec księży podjąć kroki przewidziane prawem".

Ks. Łukasz Ziemski, rzecznik prasowy kurii

Poniżej prezentujemy film nakręcony przez jednego z mieszkańców Wałbrzych. Film ten pojawił się na you tube, a dotyczy kazania podczas mszy świętej w jednym z wałbrzyskich kościołów. Od tego typu agitacji wyborczej odcina się własnie Świdnicka Kuria Biskupia w swoim oświadczeniu.

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group