Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 3888
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Dolny Śląsk: „Krwawa Niedziela” wraca na 12 miesięcy – przez 2 będzie wystawiona w Książu

Wtorek, 19 kwietnia 2011, 7:27
Aktualizacja: 7:28
Autor: KO
Wałbrzych/Dolny Śląsk: „Krwawa Niedziela” wraca na 12 miesięcy – przez 2 będzie wystawiona w Książu
Fot. użyczone
Marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz Sergij Larin, przewodniczący Kirowogradzkiej Administracji Obwodowej, podpiszą dziś list intencyjny w sprawie przekazania stronie polskiej obrazu „Krwawa Niedziela. 1905” autorstwa Wojciecha Kossaka. Na mocy porozumienia dzieło zostanie nieodpłatnie przekazane stronie polskiej na cały rok 2012. Przez dwa miesiące podziwiać je będą mogli zwiedzający Zamku Książ.

„Krwawa Niedziela. 1905” wystawiona też będzie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W tym ostatnim dziś odbędzie się uroczyste podpisanie listu – o godz. 11.00.

„Krwawa Niedziela. 1905” powstała w 1905 roku w Wiedniu. Ma wymiary: 3,85 x 8 m. Obraz Wojciecha Kossaka uwiecznia styczniowe wydarzenia z 1905 r., kiedy to wojska carskie zmasakrowały demonstrację robotniczą przed Pałacem Zimowym w Petersburgu. W 1917 r. dzieło zostało sprzedane polskiemu kupcowi, Kazimierzowi Dziewickiemu, i na stałe trafiło do zbiorów warszawskiej Zachęty. Po II wojnie światowej obraz zniknął i dopiero w latach siedemdziesiątych odkryto, iż w 1947 podarowany został przez Bieruta Stalinowi z okazji trzydziestej rocznicy rewolucji październikowej. Dokładny los dzieła Kossaka był nieznany aż do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to wreszcie udało się ustalić, że obraz jest w posiadaniu muzeum w Kirowogradzie na Ukrainie i znajduje się na liście ukraińskich zasobów dzieł sztuki.

- Dziś, po ponad sześćdziesięciu latach od przekazania obrazu stronie radzieckiej, dzięki kontaktom Dolnego Śląska z Obwodem Kirowogradzkim i uprzejmości przedstawicieli regionu, pojawiła się realna szansa na zaprezentowanie „Krwawej Niedzieli.1905” na Dolnym Śląsku - mówi Jakub Świebocki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Spotkanie delegacji z Obwodu Kirowogradzkiego oraz władz Dolnego Śląska z przedstawicielami instytucji kultury ma dziś potrwać dwie godziny. Będzie ono tłumaczone konsekutywnie na język rosyjski i z rosyjskiego na polski. Przemawiać będą marszałek Rafał Jurkowlaniec, Sergiej Larin - przewodniczący Kirowogradzkiej Obwodowej Administracji, Grzegorz Dzik - Konsul Honorowy Ukrainy we Wrocławiu oraz Mariusz Hermansdorfer - dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wystąpi też chór prawosławny ordynariatu Wojska Polskiego Oktoich pod batutą księdza Grzegorza Cebulskiego, który zaprezentuje muzykę cerkiewną Wielkiego Tygodnia polską i ukraińską (chór ten wystąpił w niedzielę w Świdnicy – relacja: tutaj). Następnie Walentyna Żywotowska – zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Turystyki Kirowogradzkiej Obwodowej Administracji Państwowej zaprezentuje zebranym Obwód Kirowogradzki i opowie o historii obrazu „Krwawa niedziela”, wyceny dzieła, ekspertyzy konserwatora itd. – Walentyna Żywotowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Turystyki Kirowogradzkiej Obwodowej Administracji Państwowej, a Jacek Gawroński - dyrektor wydziału kultury UMWD przedstawi prezentację o możliwości ekspozycji dzieła na Dolnym Śląsku oraz instytucje, w których się ona odbędzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group