Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2463
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzysztof Żarkowski – przyrodnik, pasjonat i nieoceniony fotoreporter

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 22 kwietnia 2010, 17:38
Aktualizacja: 20:38
Autor: Sławomir Pawlik
Krzysztof Żarkowski
Fot. red
Rozmowa z Krzysztofem Żarkowskim, cenionym wałbrzyskim fotografem, laureatem wielu nagród, pasjonatem przyrody.

- Robiłeś w życiu wiele rzeczy. Opowiedz o swojej drodze do zawodowego fotografowania.

Krzysztof Żarkowski: Fotografowaniem zainteresowałem się już w podstawówce. Pierwszy mój aparat to był radziecki Zorki 2c, a pierwszą wystawę miałem na półpiętrze w SP nr 15, do której chodziłem. Były to oczywiście zdjęcia ptaków. Później doszło zainteresowanie biologią, doskonaliłem też warsztat fotograficzny. Pracowałem w różnych zawodach ale fotografowanie towarzyszyło mi ciągle. Aż nadszedł czas, gdy zainteresowania można było połączyć z pracą zawodową.

- Jakie trzeba mieć cechy, poza cierpliwością, żeby stać pół dnia na gałęzi czekając na, być może, jedno ujęcie?

Krzysztof Żarkowski: Cierpliwość mam jedynie do ptaków. Do ludzi niestety nie bardzo. Trzeba mieć pasję i kochać to, co się robi. Ja kocham ptaki. Tak. Pasja to najlepsze określenie. Ptaki są idealne, piękne, barwne, zachwycające. Wszystkie są interesujące, ale gatunki górskie z naszego regionu są mi najbliższe. Wiele się można od nich nauczyć, a przede wszystkim są dowodem na istnienie wolności.

- Co Ci daje satysfakcję?

Krzysztof Żarkowski: Wielką radość i satysfakcję sprawia mi, gdy zobaczę i zarejestruję coś w taki sposób, aby zostało na zawsze w mojej pamięci. Nawet, gdy nie uda mi się zrobić zdjęć. No i oczywiście wykonanie dobrej fotografii, która jest spełnieniem mojego wy-obrażenia o jakimś gatunku ptaka. Zdarzają się też często propozycje współpracy, udostępniam swoje zdjęcia do projektów ekologicznych, ścieżek ekologicznych czy wydawnictw. Przyjemna jest świadomość, że moje zdjęcia są oglądane i doceniane.

- Czy jest jakiś ptak, którego obfotografowałeś w stu procentach?

Krzysztof Żarkowski: Nie ma takiego ptaka i nie będzie. Nigdy nie zrobię takiej samej fotografii np. pluszcza. Mimo, że robię im zdjęcia od lat, za każdym razem wychodzą inne!

- Które ptaki fotografuje się najtrudniej i dlaczego?

Krzysztof Żarkowski: Na pewno łatwiej fotografuje się gatunki, które żyją na co dzień obok ludzi np. wróble, sikory, kosy. Trudniej jest z gatunkami, które nie tolerują sąsiedztwa człowieka i wymagają więcej pracy w terenie, a przede wszystkim znajomości ich obyczajów. Jednak najtrudniej jest z ptakami szponiastymi dziennymi tzn. jastrzębiowatymi i nocnymi, czyli sowami.

- Czy są fotografowie przyrody, których szczególnie cenisz?

Krzysztof Żarkowski: W Polsce nie ma na razie nieprzeciętnych fotografów ptaków na miarę np. Mate Bence z Węgier czy fotografów z Finlandii tworzących zespół w portalu www.birdphoto.fi. Jednego z nich – Jariego Peltomaki miałem przyjemność niedawno po-znać. Jestem pod wrażeniem ich pracy. Widać, że znają nie tylko sztukę fotografowania, ale również biologię i zwyczaje ptaków. Nie wzoruję się jednak na żadnym z nich, bo to nie ma sensu. Staram się fotograficznie opowiadać swoje historie.

- Jakie są największe problemy ekologiczne w Wałbrzychu?

Krzysztof Żarkowski: Największym problemem ekologicznym w Wałbrzychu jest brak świadomości ekologicznej mieszkańców. Na przykład od lat nie można rozwiązać problemu braku oczyszczalni ścieków na potoku Szczawnik w Szczawnie Zdroju, a Wałbrzych nie ma oczyszczali na Pełcznicy. A przecież te dwa potoki płyną pod Książem w rezerwacie przyrody. Sam widok wody jest porażający, a śmieci tworzą istne zapory! Tak, brak świadomości ekologicznej to jest największy problem do rozwiązania. W Wałbrzychu nie ma żadnego prężnego stowarzyszenia działającego na rzecz środowiska naturalnego. Poza tym uważam, że w dalszym ciągu nie docenia się konieczności edukacji permanentnej. Co prawda w szkołach sporo mówi się o ekologii, ale w dorosłym życiu większość ludzi lekceważy potrzebę ochrony środowiska, bo tak jest wygodniej.

- Jakie masz plany na końcówkę kwietnia i maj?

Krzysztof Żarkowski: Będę pracował nad kilkoma gatunkami ptaków górskich m in. sóweczkami - najmniejszymi europejskimi sowami.

- Dziękuję za rozmowę.

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~termen 23-04-2010 15:36
Brawa dla Pana Żarkowskiego !!! Jeszcze nie widziałem złego i mało ciekawego zdjęcia.
~Max 27-04-2010 23:27
Szacunek dla Krzysztofa za ptasie fotografie. I to by było na tyle, bo za egocentryzm i nieczyste zagrywki wobec niegdyś mu życzliwych osób, słowa uznania już się nie należą. Kilku znamienitszych od Krzysztofa fotografików z Wałbrzycha, mogłoby coś na ten temat powiedzieć.
~do Max 28-04-2010 7:03
hmm a wyciaganie brudów na forum to czysta zagrywka???jak jestes troszeczke profesjonalista to powinienes wypowiedziec sie tylko na temat wywiadu i fotek,ale widze znalazłes miejsce na zaistnienie.a prawda jest taka ,ze wszyscy jestescie tacy sami bez wyjatku.kazdy kazdemu koło pióra robi.amen
~green 28-04-2010 9:31
ładnie to napisałes-napisałas..."koło pióra robi"-to pewnie tak pod ten wywiad i ptaki:)))a co do samej sprawy-racja -jakie srodowisko takie zagrywki-nikt tam swiety nie jest
~Jacek 29-04-2010 19:34
O tym co sądzę na temat Krzysztofa powiedziałem mu kiedyś prosto w twarz, po tym jak odpłacił mi nadobnym za piękne. A ten mój komentarz powyżej, to tylko sprawdzanie, czy na walbrzyszku nie działa cenzura. Poza tym po to są fora, żeby przedstawiać różne punkty widzenia, a nie tylko kadzić.
~wielgus_71 30-04-2010 10:30
Błąd. Strzał kulą w płot. 29 o 19.24 robiłem w Chorzowie fotografie do nowej płyty Janusz Radka - siłą rzeczy nie mogąc pisać nic z kompa podpiętego do Vectry. hehehe... Skucha, co? Nie wiem, jaki masz chłopie / dziewczyno cel w tym pisaniu, próbując co jakiś czas pierd...ć taki tekst między mnie a Krzyśka - wypisując na boim blogu bzdury i inewktywy podpisane Krzyśkiem a tu podając się za mnie - kiedyś już to przerabialiśmy na Twoich Sudetach, prawda? Daj sobie na luz... bo to odgrzewane kluchy dawno nieaktualne.
~WP 14-06-2010 20:16
"Brawa dla Pana Żarkowskiego !!! Jeszcze nie widziałem złego i mało ciekawego zdjęcia" oj a ja widziałem sporo słabych lub poprostu banalnych
~R 31-08-2010 15:13
Ja widziałem sporo fotografii, te Krzyśka są przeciętne.
~Morfa 13-06-2017 15:14
Zastanawiam się czy człowiek który nie szanuje ludzi, może być na tyle dobrym, aby szanować ptaki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group