Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4327
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wywiad z Danutą Gołdon–Legler dyrektorem Teatru William–Es

Środa, 8 lipca 2015, 6:25
Aktualizacja: Piątek, 10 lipca 2015, 22:22
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Wywiad z Danutą Gołdon–Legler dyrektorem Teatru William–Es
Fot. użyczone
W miesiącu lipcu w Starej Kopalni– Centrum Nauki i Sztuki w ramach Letniej Akcji Kulturalnej organizowanej przez Ogólnopolski Teatr William–Es odbędzie się 5 otwartych spektakli dla widzów z Wałbrzycha i okolic. O samej akcji i jej przebiegu rozmawiamy z dyrektorem teatru, Danutą Gołdon–Legler.

5 spektakli przed nami. Letnia Akcja Kulturalna się rozwija, to już piąta edycja. Skąd wziął się pomysł na LAK?

- Myślę, że pomysł na LAK jest pomysłem trafionym. Spodziewaliśmy się odzewu ze strony publiczności. Nie tylko z tej racji, że spektakle są otwarte, a wstęp na nie bezpłatny, dzięki Mecenasowi( Bank Zachodni WBK S.A.) oraz innym firmom, które przyczyniły się do tego że możemy prezentować spektakle w okresie letnim. Wtedy teatry państwowe są zamknięte. Wcześniej wiedzieliśmy, że jest zapotrzebowanie na tego typu działania latem. Ze względu na potrzebę i popularność LAK, postanowiliśmy akcję tę kontynuować.

Odzew publiczności w latach poprzednich był duży?

- Chyba mogę bez fałszywej skromności powiedzieć, że bardzo duży. Nawet nie myśleliśmy, że przyjdzie nam grać dla takiej ilości widzów. Na naszych przedstawieniach w latach ubiegłych mieliśmy potężne nadkomplety. Widzowie siedzieli na podestach widowni pozbawionej na tę okoliczność foteli (zyskujemy w ten sposób 1/3 miejsca). Siedzieli na scenie a nawet… w kulisach. Spora część chętnych, którzy przyszli przed godziną rozpoczęcia, musiała zrezygnować z oglądania przedstawienia. Nie mieli już gdzie usiąść.

Dało się grać w takich warunkach?

- Gdy to zobaczyliśmy, przyznaję, że mieliśmy poważne obawy. W zasadzie akcja sztuki rozgrywała się pomiędzy widzami, w tym pojedynek na szpady. Na szczęście okazało się, że dla wielu, właśnie taki bezpośredni kontakt z nami był sporą atrakcją. Dla nas było to wielkie przeżycie. Po wszystkich spektaklach dostawaliśmy owacje na stojąco trwające kilka minut. Ulotki informujące o kolejnych planach LAK po widowisku rozeszły się błyskawicznie. Od osób, które osobiście nam gratulowały dowiedzieliśmy się też, że przyjechali na spektakl spoza Wałbrzycha.

Przyjechali tylko na spektakl?

- Przede wszystkim, bo były to zwykle osoby, które o spektaklach dowiedziały się z informacji promujących LAK. Jednak niektórzy przyznali, że dzięki temu zwiedzili też Zamek Książ, Palmiarnię i Stado Ogierów. Oferta okazała się zatem atrakcyjna nie tylko kulturalnie ale i turystycznie.

Letnia Akcja Kulturalna organizowana jest po raz piąty. Czy będą kolejne edycje?

- Podejmując się organizacji tegorocznej LAK wierzyliśmy, że jest ona potrzebna. Ma swój sens dając tak możliwość udziału w kulturalnej rozrywce przybywającym na imprezy widzom, jak i możliwość promocji sponsorom, oraz wspierającej mocno akcję Starej Kopalni, a i samemu Miastu Wałbrzych. Wszystko co ma sens warte jest oczywiście kontynuowania. Stąd mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy mogli mówić o szóstej już wtedy LAK, a przy okazji informować o wiele większej ilości imprez
organizowanych na dużą skalę. Letnia Akcja Kulturalna została wpisana w obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

***

Tego lata planowanych jest 5 imprez kulturalnych

04.07.2015 godz .12:00 ,,Czerwony Kapturek’’(Klub Montownia) Stara Kopalnia
11.07.2015 godz.19:00 ,,Recital Piosenek Lata Dwudzieste , Lata Trzydzieste’’ (Klub Montownia ) Stara Kopalnia
18.07. 2015 godz. 12:00 ,,Recital Piosenek i Tematów Filmowych’’ (Klub Montownia ) Stara Kopalnia
19.07..2015 godz.12:00 ,,Trzy Świnki ‘’(Klub Montownia ) Stara Kopalnia
26.07.2014 .godz.12:00 ,,Jaś i Małgosia’’ (Klub Montownia ) Stara Kopalnia

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group