Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3531
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rozmowa z Bogusławem Kutą, dyrektorem ZS nr 4

Środa, 1 czerwca 2016, 6:50
Aktualizacja: Czwartek, 2 czerwca 2016, 20:54
Autor: red
Wałbrzych: Rozmowa z Bogusławem Kutą, dyrektorem ZS nr 4
Fot. użyczone
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z dyrektorem ZS nr 4 Bogusławem Kutą, z którym rozmawiamy o nowo otwartym internacie, ale także o kierunkach kształcenia, które oferuje szkoła.

- Niedawno byliśmy świadkami uroczystości otwarcia internatu „Julia”, należącego do Zespołu Szkół Nr 4. Czy tylko uczniowie kierowanej przez Pana szkoły mogą z niego korzystać?

- Internat nominalnie jest przypisany Zespołowi Szkół nr 4, z założenia ma służyć uczniom wszystkich wałbrzyskich szkół średnich. Jest obiektem wychowawczym, bezpiecznym, mającym pełnić nie tylko funkcję noclegową, ale również edukacyjną. Nie będzie to więc ani hostel, ani schronisko młodzieżowe. Zasady przebywania w internacie są precyzyjnie określone rozporządzeniem dotyczącym funkcjonowaniu tego typu placówek. Przyszli mieszkańcy będą objęci całodobową opieką wychowawcy. Obiekt jest także w całości monitorowany.

- Jakie warunki pobytu oferuje Pan przyszłym użytkownikom?

- Na trzech kondygnacjach byłego OSiR-u powstało prawie 50 miejsc w 20 pokojach minimalnie 2-, maksymalnie 4-osobowych. Pokoje są komfortowe, estetyczne i wygodne. Uczniowie mają do dyspozycji całkowicie wyposażoną kuchnię z jadalnią i świetlicą, pralnię, łazienki, pokój do nauki własnej ze stanowiskami komputerowymi. Dzięki położeniu przy Hali Sportowej, uczniowie będą mogli korzystać z oferty atrakcyjnych zajęć sportowych, a na terenie internatu organizowane będą także zajęcia pozalekcyjne – kulturalno - rozrywkowe i rozwijające zainteresowania.

- Korzystanie z internatu na pewno wiąże się z jakimiś kosztami...

- Cena pobytu jednego ucznia wahała się będzie w granicach 100 zł miesięcznie, plus 10 zł za całodzienne wyżywienie. Koszt miesięcznego pobytu nie powinien więc przekroczyć 350 zł. To bardzo atrakcyjna oferta szczególnie dla uczniów, którzy do wałbrzyskich szkół dojeżdżają z najbardziej oddalonych od centrum miejscowości. Rekrutacja uczniów rozpocznie się równolegle z terminem naboru do szkół ponadgimnazjalnych.

- W kierowanej przez Pana szkole, oprócz klas sportowych, od kilku lat funkcjonują klasy innowacyjne. Jaką ofertę otrzymują w tym roku kandydaci do IV Liceum?

- Niesłabnącym powodzeniem cieszą się klasy mundurowe – policyjna i strażacka – więc i w tym roku proponujemy je absolwentom gimnazjów. Mamy również nową propozycję, której próżno szukać w wałbrzyskich szkołach ponadgimnazjalnych. Jest to klasa pielęgniarska, nad którą patronat objęła PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Zapraszamy do niej osoby zainteresowane naukami medycznymi, otwarte na ludzi i ich problemy ze zdrowiem, wykazujące olbrzymią empatię i chęć bycia człowiekiem, dla którego drugi człowiek jest najważniejszy. Edukacja w tej klasie nastawiona jest na nauki medyczne, biologię, budowę i funkcjonowanie organizmu człowieka, opiekę i wsparcie dla ludzi chorych, starszych i potrzebujących, ratownictwo medyczne.

- Czyli jest to klasa, która przygotowuje również do studiów medycznych?

- Oczywiście! Absolwenci tej klasy będą również przygotowani do podjęcia studiów na wydziałach biologii, ochrony środowiska. Nasz partner – PWSZ w Wałbrzychu proponuje darmowe studia licencjackie na kierunku „Pielęgniarstwo”. Zajęcia w tej klasie będą się odbywać się przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałbrzychu, Szpitalem „Górniczym” , hospicjum, PCK.

- Jaką wiedzę i umiejętności będą nabywać uczniowie tej klasy?

- Na pewno uczniowie będą nabywać wiedzę z pielęgniarstwa, poznają zasady opieki medycznej, zapoznają się z zasadami zdrowego stylu życia, poznają strukturę szpitala , zadania poszczególnych oddziałów, laboratorium, pracę analityków medycznych. Szkoła umożliwi tym uczniom: ukończenie kursu pierwszej pomocy, udział w zajęciach prowadzonych przez Szpital Górniczy, PWSZ w Wałbrzychu i wreszcie udział w kursach kwalifikacyjnych prowadzonych przez TEB - Wałbrzych.

- Dziękuję za rozmowę.

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group