Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 3057
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Ku czci legendy

Sobota, 5 października 2019, 12:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 października 2019, 9:01
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Ku czci legendy
Fot. Miasto Boguszów–Gorce/facebook
4 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury Boguszów – Gorce odbył się wernisaż wystawy „Ku czci Rajmunda Niwińskiego”.

W tym ważnym wydarzeniu kulturalnym udział wzięła rodzina i przyjaciele wielkiej legendy, Rajmunda Niwińskiego, przedstawiciele władz: zastępca prezesa WSSE Kamil Zieliński, radny wojewódzki Mirosław Lubiński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego Stanisław Skrzyniarz oraz przedstawiciele władzy lokalnej. Dyrektor MBP-CK Elżbieta Gajewska wraz z pracownikami, z pomocą rodziny bohatera, przygotowali to wyjątkowe wydarzenie w sposób niezwykle emocjonujący, prezentując wyjątkową historię człowieka, Porucznika Armii Krajowej, po wojnie odznaczonego za walkę z niemieckim okupantem orderem Virtuti Militari kl. V, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem.

Najsilniejszy człowiek w Polsce występował przez 20 lat przed szerszą publicznością, drąc arkusze blachy, skręcając w palcach gwoździe czy robiąc na karku podkowy z żelaznych sztab. Po wojnie Rajmund "Paprzyca" Niwiński osiedlił się wraz z rodziną w Boguszowie-Gorcach i tu pozostał aż do śmierci w 1995 roku (żył 81 lat). Tutaj mieszka i pracuje część jego rodziny, córka Joanna Niwińska oraz syn Rajmund Niwińśki. To właśnie im Zastępca Burmistrza Boguszowa – Gorc Sebastian Drapała dziękował za wsparcie wrażliwości społecznej, a Annie Nelke, Marcinowi Mielcarkowi /artyści/ oraz Sławomirowi Juszczakowi /miłośnik historii, inicjator wydarzenia/ za „wrażliwość społeczną oraz szacunek do historii naszego miasta i jego bohaterów”. Niezwykle duża frekwencja pokazuje, jak ważne są takie inicjatywy. Wplatanie historii w codzienność, w której uczestniczymy, to jedyna właściwa droga do zachowania i szerzenia świadomości o tożsamości lokalnej, a społeczność świadoma swojej tożsamości dokonuje świadomych wyborów, wyznacza sobie cele, określa ich ważność i wytrwale do nich dąży.

Twoja reakcja na artykuł?

12
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group