Poniedziałek, 8 marca
Imieniny: Beaty, Jana
Czytających: 2872
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno Zdrój: Mariusz Gawlik ma pomysły, jak utrzymać status uzdrowiska dla Szczawna

Sobota, 18 października 2014, 16:20
Aktualizacja: Niedziela, 19 października 2014, 12:53
Autor: PAW
REGION, Szczawno Zdrój: Mariusz Gawlik ma pomysły, jak utrzymać status uzdrowiska dla Szczawna
Fot. red.
Na wczorajszym spotkaniu z mieszkańcami Szczawna Zdroju, kandydat na burmistrza tego uzdrowiska – Mariusz Gawlik – przedstawił swoje propozycje dotyczące utrzymania statusu uzdrowiska dla Szczawna Zdroju oraz sposobów na pozyskiwanie środków unijnych. Gościem uczestniczącym w tym spotkaniu był prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Komitet Wyborczy Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, z którego list startuje w wyborach na burmistrza Mariusz Gawlik, spotkał się z mieszkańcami, aby zaprezentować program wyborczy dotyczący dwóch zagadnień: utrzymania statusu uzdrowiska (w tym rozwiązań komunikacyjnych dla Szczawna Zdroju i Wałbrzycha) oraz pozyskiwania środków pomocowych, które stanowią szanse na rozwój Szczawna Zdroju.
- Utrzymanie statusu uzdrowiska dla Szczawna Zdroju to niezwykle istotna kwestia – mówi Gawlik. – Głównym problemem jest zanieczyszczenie powietrza oraz nadmierny hałas. Te problemy można rozwiązać. Perspektywa unijna na lata 2014-2020 daje możliwość pozyskiwania środków właśnie skierowanych na takie działania.

Jak wynika ze statystyk, w Polsce mamy 44 uzdrowiska, z czego 10 zagraża utrata statusu uzdrowiska. W gronie tych 10 zagrożonych uzdrowisk na szczęście nie ma tego w Szczawnie Zdroju, co nie oznacza, że nie trzeba działać w tym kierunku, by jeszcze wzmocnić pozycję szczawieńskiego kurortu.
- Mówimy o wielu kwestiach, ale chodzi m.in. o ekologiczną komunikację miejską, budowę ścieżek rowerowych, termomodernizację obiektów komunalnych – te działania mają na celu chronić środowisko i wpływać na jego poprawę. Środki na te zadania możemy pozyskiwać działając w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Szef Aglomeracji Wałbrzyskiej Roman Szełemej pilnie przysłuchiwał się słowom Gawlika i potwierdził, że jedynie wspólne projekty wielu gmin mają szanse w kolejnych latach na dofinansowanie ze strony UE i realizację.
- Ta perspektywa znacząco rożni się od tej z lat poprzednich – tłumaczy Szełemej. – Będzie ona promować tylko te działania, które są realizowane wspólnie, razem przez samorządy. Dostrzeżono, że problemy Aglomeracji Wałbrzyskiej są większe niż Aglomeracji Wrocławskiej i zagwarantowano nam środki większe, ale wynika to również z faktu, że w ostatnich latach Aglomeracja Wrocławska znacznie zwiększyła dystans nad nami. Poziom życia mieszkańców Wałbrzycha i okolicznych miejscowości jest znacznie niższy niż mieszkańców Wrocławia i te działania, które my chcemy podejmować i inwestycje, które chcemy wspólnie realizować mają ten stan rzeczy zmienić.

Mariusz Gawlik przedstawiając program swój i KWW Towarzystwa Miłośników Szczawna Zdroju, zaznaczył, że jest wiele do zrobienia i podkreślił, że w tej kwestii priorytetowe zagadnienia to: ograniczenie tranzytu przez Szczawno Zdrój poprzez stworzenie odpowiedniego oznakowania, które odciąży uzdrowisko od transportu samochodów ciężarowych (mowa o ulicach Chopina czy Mickiewicza) i kierowania tych pojazdów ulicą Szczawieńską, budowa obwodnicy Szczawna Zdroju.
- Oczywiście naszej gminy nie stać na wybudowanie obwodnicy i dlatego te działania Aglomeracji Wałbrzyskiej mają zmierzać w tym kierunku, bowiem ta inwestycja jest ważna nie tylko dla Szczawna, ale również bardzo istotna dla Wałbrzycha i całego regionu i w tym widzimy swoją szansę – tłumaczy Mariusz Gawlik.

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group