Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 3680
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Międzynarodowy plener malarski za nami

Piątek, 24 sierpnia 2012, 8:49
Aktualizacja: 10:06
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Międzynarodowy plener malarski za nami
Fot. użyczone
Międzynarodowy Plener Malarski „Waldenburgiensis V" zakończył się wystawą poplenerową w Zamku Książ.

W plenerze wzięli udział: doc Stefan Malak (Hradec Kralove), Petr Jindra (Jicin), Ilona Novotna (Novy Beżov), Veronika Naresova (Praga), Galina Liebiedieva (Tarnopol), dr Marceli Derengowski (Gniezno), Filip Rafałko (Świdnica), Ewa Kowalczyk (Żory), Zbigniew Gott (Jelenia Góra), Danuta Kucharska (Grupa Twórcza „BIKAWOK" Wałbrzych), Anita Wach-Pieczyrak, Aleksandra Bogus (Katowice), Halina Karnas (Komorów), Danuta Polakowska, Stanisław Białowąs (Wałbrzych), który to dokonał, zgodnie ze zwyczajem, „bierzmowania" na malarza następujące debiutantki: Grażyna Kustoś (Grupa Twórcza „BIKAWOK"), Wanda Kobylarz (Grupa Twórcza „BIKAWOK"), Wanda Ilnicka (Nowa Sól), Anna Katarasińska (Bełchatów), a także przy okazji w szczawieńskiej „Drugiej stronie lustra" przeprowadził wieczór autorski, na którym to przy pełnej sali z udziałem plenerowych artystów, przedstawił dwa własne tomiki poezji.

To pierwszy tak duży, pełnowymiarowy plener malarski w powojennej historii Wałbrzycha. Godne podkreślenia jest to, że w plenerze brał udział bardzo duży procent uczestników z różnych stron naszego kraju, którzy po raz pierwszy zobaczyli nasze miasto i to z zupełnie innej strony niż dotychczas i podbudowani regionalną niezwykłością krajobrazową mieli jedno pytanie: czy znów za rok w Wałbrzychu odbędzie się podobny plener? Przyjęta na ten rok formuła „piórkiem i węglem" przeniosła wielu uczestników jakby w podróż sentymentalną w czasy, kiedy nasze miasto tętniło innym rytmem.

Okres wakacyjny dla projektu „Waldenburgiensis" nie jest tu żadną przeszkodą w pełnowymiarowej aktywności artystycznej i skorzystać mogą na tym nie tylko uczestnicy pleneru, ale także i mieszkańcy naszego regionu oraz przyjezdni kuracjusze, a także i inni artyści, którzy zaszczycili w tym czasie Wałbrzych swoją obecnością i „Letnią serenadą", za co uczestnicy pleneru są bardzo wdzięczni.

Istotną rzeczą była wcześniej nawiązana współpraca na obszarze kulturalnym z miastem partnerskim Hradec Kralove, co w czasie XX-lecia istnienia partnerstwa ma także swoją promocyjną oraz wymierną wymowę. Zebrane dotychczas doświadczenia pozwalają z nieukrywanym optymizmem myśleć o nowych obszarach współpracy partnerskiej, a także i promocyjnej oraz integrującej.

Idea projektu „Waldenburgiensis" narodziła się w łonie Grupy Twórczej „BIKAWOK", działającej od ponad 13 lat pod patronatem Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, a obecna edycja została zrealizowana dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice", a więc twórczo granice będzie się nadal przekraczać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group