Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 2245
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miliony dla szkół powiatowych

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 28 sierpnia 2012, 8:54
Aktualizacja: 18:29
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Powiat Wałbrzyski bierze udział w wyjątkowym na skalę kraju projekcie: cztery ze szkół ponadgimnazjalnych zostaną doposażone w sprzęt o wartości blisko 7 mln zł. Planuje się, że pracownie do praktycznej nauki zawodu powstaną w przeciągu 6–ciu miesięcy.

Umowę partnerską do opracowania i realizacji projektu pn. ,,Modernizacja Centrów Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku" podpisano między Urzędem Marszałkowskim a Powiatem Wałbrzyskim już w styczniu 2009 roku, umowę wykonawczą w 2011 roku. Celem projektu jest unowocześnienie systemu edukacji zawodowej an Dolnym Śląsku poprzez stworzenie centów kształcenia (w siedmiu branżach i dziewięciu powiatach) oraz doposażenie ich w nowoczesny sprzęt do prowadzenie zajęć dydaktycznych.

20 sierpnia 2012 roku została podpisana z wykonawcą umowa na dostawę wyposażenia dydaktycznego do nauki i rozwijania umiejętności w siedmiu branżach kształcenia zawodowego.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego jest liderem projektu, a partnerami - oprócz Powiatu Wałbrzyskiego - także: Powiat Bolesławiecki, Powiat Głogowski, Powiat Kłodzki, Powiat Oleśnicki, Powiat Świdnicki, Gmina Jelenia Góra (miasto na prawach powiatu), Gmina Legnica (miasto na prawach powiatu), Gmina Wrocław (miasto na prawach powiatu).

Przedmiotem podpisanej w sierpniu br. umowy z wykonawcą jest dostawa, instalacja oraz uruchomienie sprzętu dydaktycznego, łącznie dla 415 modelowych pracowni na Dolnym Śląsku, w branżach kształcenia zawodowego, tj.: mechanicznej, samochodowej, elektro-energetycznej, mechatroniczno-elektronicznej, budowlanej, informatycznej i turystycznej.

W ramach ww. umowy dostawca zobowiązany jest w ciągu 20 dni od zawarcia umowy przedłożyć Liderowi Projektu plan zarządzania dostawami; w okresie 4 miesięcy od zawarcia umowy dostarczyć sprzęt do 125 pracowni,
tj. 30% z 415 pracowni; zamknąć proces dostaw w ciągu kolejnych dwóch miesięcy.

W Powiecie Wałbrzyskim w sprzęt, o łącznej wartości 6.667.514,07 zł, zostaną doposażone cztery szkoły ponadgimnazjalne dla których organem prowadzącym jest Powiat Wałbrzyski, co w praktyce przełoży się na powstanie centrum mechatroniczno-elektronicznego w dwóch zespołach szkół:

• w Zespole Szkół Nr 5 przy ul. Ogrodowej (zostaną tam utworzone trzy pracownie - wytwarzania elementów konstrukcyjnych, automatyzacji procesów i podstaw elektrotechniki) oraz
• w Zespole Szkół Politechnicznych ,,Energetyk" przy Al. Wyzwolenia 5 (pracownia automatyki, pracownia układów (elektroniki) cyfrowych i mikroprocesorów, pracownia układów (elektroniki) analogowych oraz pracownia urządzeń elektronicznych).

Ponadto zostanie utworzonych sześć filii w poszczególnych branżach:

• mechanicznej (w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Ogrodowej 2a),
• samochodowej (w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Ogrodowej 2a oraz w ZS Nr 5 przy ul. Ogrodowej 2a),
• elektryczno-energetycznej (w ZSP ,Energetyk"),
• budowlanej (ZS Nr 5 oraz ZS Nr 10),
• informatycznej (ZSP ,,Energetyk") oraz
• turystycznej (ZS Nr 7).

Głównym celem projektu jest poprawa jakości i efektywności kształcenia zawodowego, w szczególności poprzez unowocześnienie bazy dydaktycznej, lepsze przygotowanie nauczycieli oraz rozszerzenie oferty edukacyjnej uwzględniające potrzeby rynku pracy

- Chciałbym, aby młodzież w naszych szkołach kształciła się zgodnie z zapotrzebowaniami lokalnego rynku, dlatego tak bardzo cieszy mnie perspektywa realizacji tego projektu. Dzięki nowocześnie wyposażonym pracowniom uczniowie nabędą odpowiednich umiejętności w swoim zawodzie i tym samym będą pożądanymi pracownikami na naszym rynku pracy - komentuje Starosta Wałbrzyski Robert Ławski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group