Czwartek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 2327
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Minister Bogusław Ulijasz w Wałbrzychu

Czwartek, 30 października 2014, 6:30
Aktualizacja: 23:01
Autor: red.
Wałbrzych: Minister Bogusław Ulijasz w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Hali Lekkoatletycznej im. "Wałbrzyskich Olimpijczyków" przy ulicy Chopina w Wałbrzychu odbyło się spotkanie Bogusława Ulijasza – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki z przedstawicielami Wałbrzyskiej Rady Sportu. Głównym tematem spotkania były programy infrastrukturalne MSiT.

Minister Bogusław Ulijasz przedstawił zebranym główne programy infrastrukturalne i sportowe Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wśród nich znalazły się pozycje takie jak Program Rozwoju Inwestycji Sportowych, Wojewódzkie Wieloletnie Programy Rozwoju Bazy Sportowej, Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu i Program budowy hal tenisowych, które to programy realizowane są za pomocą środków pochodzących z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej a prowadzone przez MSiT. W 2015 roku MSiT planuje uruchomienie kolejnych programów dofinansowania inwestycji sportowych. Będą to między innymi: Program Modernizacji Infrastruktury Sportowej, Program budowy orlików lekkoatletycznych czy Program budowy pełnowymiarowych boisk piłkarskich. MSiT wprowadza też programy aktywizacyjne, takie jak: Mały Mistrz, Umiem pływać, Multisport, Animator - moje boisko, Animator dzieci i młodzieży, Program upowszechniania lekkiej atletyki, Aktywność Seniorów, Przeciwdziałanie nadwadze i otyłości, oraz programy upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży, które będą realizowane przez Polskie Związki Sportowe.

Po zakończeniu prezentacji programów Ministerstwa Sportu i Turystyki rozpoczęła się dyskusja, podczas której obecni na spotkaniu przedstawiciele gmin, samorządów, organizacji sportowych i szkół mogli zadawać Ministrowi Ulijaszowi pytania dotyczące szczegółów omawianych wcześniej zagadnień. Następnie odbyła się konferencja prasowa, którą rozpoczął Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej słowami:

-Jesteśmy na obiekcie, który najogólniej mówiąc stanowi stadion na Nowym Mieście. Jest to historyczne miejsce, sięgające końca lat dwudziestych minionego wieku. Historyczne również dla wszystkich Wałbrzyszan i Dolnoślązaków, bo to było miejsce, gdzie rozgrywane były zawody piłkarskie, związane z historią i legendą "Górnika" Wałbrzych. Miejsce to jest częścią zlokalizowanego wokół kompleksu urbanistycznego Nowego Miasta. W rezultacie zabiegów dotyczących przyszłości Nowego Miasta i stadionu, mogę potwierdzić, że miasto ma pozwolenie na budowę całego projektu odbudowy, rewitalizacji stadionu. Pierwszy etap - odbudowa stadionu wiąże się z utworzeniem Regionalnego Ośrodka Lekkoatletycznego "Nowe Miasto". Odbudowa tego miejsca jest ważna również w kategoriach symbolicznych. Natomiast w kategoriach merytorycznych, w kategoriach rozwoju sportu i zdrowia ma to znaczenie wyjątkowe, bo wpisuje się w program rozwoju lekkiej atletyki. Złożyliśmy wniosek o ujęcie odbudowy i rewitalizacji tego stadionu na liście tak zwanych kluczowych inwestycji dla rozwoju sportu. Pan Minister chwilę temu potwierdził to, że od przyszłego roku rozpoczyna się proces inwestycyjny. Oczywiście z udziałem Miasta i wielu innych źródeł finansowania.

Natomiast Minister Bogusław Ulijasz powiedział:

-Jest tak jak powiedział Pan Prezydent - w gronie naszych projektów, które są szczególnie ważne dla polskiego sportu znalazł się również projekt miasta Wałbrzych, dotyczący rozbudowy czy przebudowy w pierwszym etapie boiska lekkoatletycznego. Bardzo się cieszę, że akurat ta dyscyplina sportu, królowa sportu, odnalazła miejsce w sercach tego pięknego regionu. Uprawianie sportu, szczególnie lekkiej atletyki jest odskocznią do każdej aktywności fizycznej i zadaniem naszego resortu jest zachęcanie wszystkich, szczególnie młodych osób do czynnego uprawiania sportu. Chcemy w młodych Polakach wyrobić poczucie, nawyk uprawiania sportu, bo im więcej tego typu ośrodków, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że za jakiś czas te osoby staną się beneficjentami pomocy społecznej czy pomocy zdrowotnej. Wydajemy więcej pieniędzy na upowszechnianie sportu. Rok 2015 to dobry rok dla polskiego sportu, ponieważ budżet naszego resortu jest o prawie 10 procent większy niż w 2014 roku a co za tym idzie będziemy mogli przeznaczyć więcej środków na inwestycje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group