Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5112
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Najczęstsze oznaki zużycia sprzęgła samochodowego. Dowiedz się, kiedy przychodzi najwyższa pora na wymianę

Czwartek, 11 lipca 2019, 5:09
Aktualizacja: Piątek, 12 lipca 2019, 13:18
Autor: red
Kraj: Najczęstsze oznaki zużycia sprzęgła samochodowego. Dowiedz się, kiedy przychodzi najwyższa pora na wymianę
Fot. użyczone
Wszelkie wyczuwalne zmiany w sposobie prowadzenia auta stanowią ewidentny sygnał ostrzegawczy, że dzieje się coś niepokojącego. Lepiej od razu przejść do działania, zanim na drodze stanie się coś naprawdę poważnego. Dla wielu kierowców poważny problem stanowi precyzyjne ustalenie przyczyny oraz źródła problemów. W niniejszym artykule, z pomocą fachowców z firmy EXPERT auto, zajmiemy się sprzęgłem samochodowym. Objawy jego postępującego zużycia są bardzo charakterystyczne, a najczęstszym powodem usterek... mankamenty stylu jazdy.

Zwiększasz obroty silnika, a auto przyspiesza dość niemrawo? To najpewniej przez ślizgające się tarcze

Układ przeniesienia napędu to zdaniem wielu specjalistów od motoryzacji stosunkowo prosta, a zarazem bardzo wrażliwa konstrukcja. Jakiekolwiek nieprawidłowości w schemacie działania dają o sobie znać praktycznie od razu, dlatego kluczowa jest jak najszybsza reakcja ze strony kierowcy. Im wcześniej właściciel pojazdu odnotuje pewne kłopoty, tym większa szansa że sprzęgło samochodowe uda się jeszcze przywrócić do pełni sprawności. Szczególną czujność powinny budzić takie rzeczy jak specyficzny dźwięk po dociśnięciu pedału, zwiększone opory wyczuwalne pod lewą stopą, zgrzyt podczas zmiany biegów – zwłaszcza przy wrzucaniu wstecznego i „jedynki”, czyli biegów niezsynchronizowanych. Idąc za radą przedstawicieli EXPERT auto warto przyjrzeć się jeszcze układowi sterującemu. Okresowo należy kontrolować występujące w nich luzy, zapowietrzenia, ewentualne wycieki oleju itd.

Charakterystyczny zapach oznacza przepalone sprzęgło samochodowe. Lepiej od razu dzwoń do mechanika

W niektórych przypadkach może nie być innego wyjścia, jak tylko zwiezienie samochodu na warsztat i kompleksowa diagnostyka całego układu napędowego. Przeciążenie tarczy, docisków oraz łożyska oporowego, spowodowane choćby precyzyjnym manewrowaniem z częściowo wciśniętym sprzęgłem lub trzymaniem wrzuconego biegu nawet w trakcie krótkich przestojów, zwykle skutkuje gwałtownym wzrostem temperatury. Swąd spalenizny z przegrzanej ponad miarę przekładni wydaje się nie do pomylenia z czymkolwiek innym. Takie bezkompromisowe traktowanie swojego samochodu i jego podzespołów z reguły kończy się ich błyskawiczną degradacją. Zwłaszcza w pojazdach nowszych generacji, gdzie silniki generują wielokrotnie większy moment obrotowy. Niektórzy uważają, że kiedyś sprzęgła były zdecydowanie bardziej niezawodne niż współcześnie. Problem tkwi jednak nie w gorszej jakości części, a braku wyczucia u kierowców. Wystarczy jeździć delikatniej i płynniej, żeby podzespoły pozostały sprawne przez kilkadziesiąt tysięcy kilometrów więcej.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
2
50%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group