Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3593
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Niezwykle interesujący spektakl zostanie zaprezentowany w Starej Kopalni

Piątek, 23 listopada 2018, 17:21
Aktualizacja: 17:25
Autor: red
Wałbrzych: Niezwykle interesujący spektakl zostanie zaprezentowany w Starej Kopalni
Fot. Paulina Anna Galanciak
„Maria K.” – spektakl Kolektyw Kobietostan oraz grupy teatralnej Impro z Zakładu Karnego w Krzywańcu zostanie zaprezentowany 28 listopada (środa) o godzinie 18:00 w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Będzie to pokaz z okazji 100–lecia praw wyborczych Polek.

(…) tylko kraj był podzielony między wrogi. Tylko kobiety nie były jeszcze całkiem ludźmi. Ale poza tym Maria właściwie nie mogła trafić lepiej.

Brygida Helbig „Inna od siebie”

Spektakl „Maria K.” to opowieść o niezwykłej kobiecie, polskiej poetce i nowatorce przemian społecznych, odtrąconej przez społeczeństwo i napiętnowanej za radykalną odwagę Marii Komornickiej – kobiecie, która stała się mężczyzną.

Komornicka w wieku trzydziestu jeden lat w społecznym buncie i metaforycznym akcie samospalenia wrzuciła do pieca wszystkie swoje kobiece suknie i oświadczyła światu, że jest mężczyzną. Tak narodził się Piotr Odmieniec Włast, o którym na kartach historii literatury polskiej głównie się milczy – bo przecież [mówić] nie wypada.

Historia Marii jest naszą wspólną opowieścią o kobietach-bohaterkach, o zbiorowej sile kobiet i o solidarności, którą rodzi radykalny akt odwagi jednostki.

Spektakl powstał przy wsparciu Funduszu Feministycznego w ramach minigrantów na feministyczne działania.

Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Bresler na postawie powieści „Inna od siebie” Brygidy Helbig oraz „Księgi Em” Izabeli Filipiak
Zdjęcia: Paulina Anna Galanciak
Opieka i koordynacja: Natalia Górska
Światła: Dawid Ilczyszyn

Nagrody:

I miejsce oraz specjalne wyróżnienie od Teatru Ósmego Dnia na V Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu, kwiecień 2018;

II miejsce oraz główna nagroda aktorska na XXVII Ogólnopolskim i XV Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie, czerwiec 2018

Bilety: 5 PLN dostępne w kasie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury oraz na stronie http://bilety.wok.walbrzych.pl/

Partnerzy pokazu: Fundacja „EMU” im. Elżbiety Marii Urbańskiej, Schronisko PTTK „Harcówka”, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, Gmina Wałbrzych

Kolektyw Kobietostan to nieformalna grupa złożona z artystek i działaczek społecznych, realizujących wspólnie inicjatywy dla kobiet, o kobietach i przez kobiety. Kobietostan wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych i ich głosów, promując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną. Kolektyw powstał z inicjatywy wrocławskiej aktorki i działaczki społecznej, tegorocznej laureatki nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia, Agnieszki Bresler, która od 2012 roku współtworzy i współprowadzi we Wrocławiu projekty teatralne skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W wyniku realizowanego przez nią od 2016 roku w kobiecych zakładach karnych, schroniskach i domach samopomocy projektu Kobietostan powstał spektakl Kobietostan. Chór na jedną aktorkę - monodram Agnieszki Bresler w reżyserii Joanny Lewickiej, według scenariusza Magdaleny Mróz pisanego w oparciu o rozmowy z kobietami, z wykorzystaniem zdjęć Pauliny Anny Galanciak i Magdaleny Mądrej oraz wideo Marii Porzyc. Premiera spektaklu miała miejsce w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu 8 marca 2018 roku.

Więcej informacji: http://facebook.com/kobietostan/

Grupa teatralna Impro została założona w roku 2015 przez kobiety odsiadujące wyroki pozbawienia wolności na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu pod Zieloną Górą. Pierwszym przedstawieniem zespołu, opracowanym i zaprezentowanym na oddziałach mieszkalnych zakładu, były Cztery kobiety przedstawiające historie życia skazanych kobiet oraz powody, z jakich znalazły się w zakładzie karnym.
Grupa co roku przygotowuje jasełka oraz bajki dla najmłodszych, w tym Niebieskiego Kapturka i Aksamitkę córkę Diabła, które były grane na terenie jednostki oraz m.in w przedszkolach czy na warsztatach terapii zajęciowej w Gubinie. W 2017 roku wielkim sukcesem grupy było przedstawienie Poczta Anielska, zrealizowane według oryginalnego scenariusza i z autorską scenografią. Osadzone wystąpiły w Lubskim Domu Kultury, a następnie podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej, gdzie otrzymały wyróżnienie.
Latem 2017 roku członkinie grupy wzięły udział w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez artystki Kolektywu Kobietostan, w ramach których uczestniczyły we współtworzeniu scenariusza do spektaklu Kobietostan. Chór na jedną aktorkę. Od stycznia 2018 roku grupa pracuje w dziesięcioosobowym składzie pod opieką aktorki i reżyserki Agnieszki Bresler. Przygotowały wspólnie spektakl Maria K., którego premiera miała miejsce 25 kwietnia 2018 w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group