Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 3233
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Kamienna Góra: Nowa podziemna trasa turystyczna z żywą historią w tle

Środa, 15 lutego 2012, 7:53
Aktualizacja: 7:55
Autor: Beata Kołowrocka
REGION, Kamienna Góra: Nowa podziemna trasa turystyczna z żywą historią w tle
Fot. użyczone
Już niedługo zostanie udostęoniona do zwiedzania nowa podziemna trasa turystyczna. Operatorami sztolni Arado w Kamiennej Gorze zostało stowarzyszenie prowadzące Fort Gerharda w Świnoujsciu. O atrakcjach, jakie bedą czekać na turystów opowiada Piotr Piwowarczyk – scenarzysta Projektu Arado.

- Co tak magicznie historycznego ma w sobie Kamienna Góra?

Piotr Piwowarczyk: Kamienna Góra to pełne tajemnic miasteczko. W czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi kompleksami niczym ser szwajcarski dziurami. Dziś wiemy o dziesięciu podziemnych obiektach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Wydrążyli je Niemcy - rękoma robotników przymusowych. Między innymi po to, by docelowo umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i broń. W tym czasie Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego - w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej - Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555.

- Od kiedy trasa turystyczna zostanie udostępniona do zwiedzania?

Piotr Piwowarczyk: Podziemna Trasa Turystyczna zostanie udostępniona do zwiedzania już 28 kwietnia, jednak oficjalne otwarcie nastąpi 4 maja. Wtedy też w Kamiennej Górze odbędzie się inscenizacja historyczna z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu wojskowego, pirotechniki filmowej i kilkudziesięciu rekonstruktorów.

- Na jakie atrakcje będą mogli liczyć turyści?

Piotr Piwowarczyk: Każdy turysta zwiedzający podziemia Projektu Arado będzie przeżywał prawdziwą podróż w czasie. Podczas odkrywania tajemnic podziemi, turyści będą mogli dowiedzieć się o działaniach polskiego ruchu oporu - przewodnik wcieli się w rolę agenta polskiego wywiadu i prowadzi grupę, aby zdobyć niemieckie tajemnice. Podziemia będą wyposażone w unikalne eksponaty na skalę Europy - wśród nich znajdą się m.in. części pocisku V-1, rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy! To będą jedne z atrakcji, jakie czekają na turystów w Kamiennej Górze, bo reszta to… tajemnica wojskowa!

- Co skłoniło Państwa do zagospodarowania sztolni Arado.. szczególnie, że jesteście z drugiego krańca Polski?

Piotr Piwowarczyk: Kamieniogórskie sztolnie to fascynująca historia! Dobre położenie – blisko dużych ośrodków turystycznych i najlepiej przygotowana dla turystów podziemna trasa w Polsce. Bardzo duże znaczenia miało podejście samorządu, który na każdym etapie negocjacji okazywał potencjalnym chętnym wszelką niezbędną pomoc i który, według naszej opinii, prezentuje wręcz modelowy sposób podejścia do potencjalnego inwestora. To także wyzwanie, bo Kamienna Góra była dotąd omijana przez turystów. Obiecujemy- Projekt Arado- zaginione laboratorium Hitlera, będzie już wkrótce obowiązkowym punktem na trasie turystycznej każdego, kto odwiedzi Dolny Śląsk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group