Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 3738
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowoczesny Wałbrzych pisze w sprawie wałbrzyskich szkół

Piątek, 23 grudnia 2011, 14:32
Aktualizacja: 17:59
Autor: red
Wałbrzych: Nowoczesny Wałbrzych pisze  w sprawie wałbrzyskich szkół
Fot. PAW
Planowana likwidacja sześciu wałbrzyskich szkół to temat, który poruszył wszystkie środowiska polityczne. Z listem otwartym do mieszkańców Wałbrzycha zwrócili się przedstawiciele Nowoczesnego Wałbrzycha.

LIST OTWARTY:

W imieniu Stowarzyszenia Nowoczesny Wałbrzych wyrażamy zdumienie i oburzenie planami reorganizacji sieci szkół i likwidacji 6 placówek oświatowych w Wałbrzychu. Uważamy, że skala likwidacji jest nieakceptowalna i będzie miała fatalne następstwa dla edukacji młodych Wałbrzyszan. Zwłaszcza bulwersuje nas likwidacja szkół nr 12, 17 i 31. Stowarzyszenie wzywa Radnych miejskich do zablokowania tak daleko idących planów likwidacyjnych.

Jednakże gdyby Rada Miejska zdecydowała się zaakceptować te – naszym zdaniem wyjątkowo szkodliwe plany likwidacyjne - deklarujemy wolę uratowania choć części szkół przeznaczonych do fizycznej likwidacji. Stowarzyszenie Nowoczesny Wałbrzych składa deklarację dalszego prowadzenia części szkół przeznaczonych do likwidacji w formule szkół publicznych prowadzonych przez inny podmiot niż JST na podstawie art. 5 ust 2 p.2 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Takie rozwiązanie jest korzystne ze względów edukacyjnych i neutralne z punktu widzenia budżetu Wałbrzycha. W związku z przepisami ustawy o systemie oświaty koszty prowadzenia tych szkół dla budżetu Miasta przeliczone na każdego ucznia będą dokładnie takie same jak koszty w szkołach prowadzonych przez Samorząd Miasta, a więc miasto będzie miało nad tymi kosztami całkowitą kontrolę. Rozwiązanie takie zagwarantuje mieszkańcom zachowanie przynajmniej części istniejących szkół w dotychczasowych lokalizacjach. Jedynym warunkiem wstępnym do wprowadzenia takiego rozwiązania byłoby wyrażenie zgody na prowadzenie szkoły publicznej przez Stowarzyszenie Nowoczesny Wałbrzych oraz bezpłatne użyczenie – wyłącznie na cele dalszego prowadzenia szkół budynków, w których dziś placówki te funkcjonują .

W naszej opinii likwidowane szkoły - padają ofiarą konieczności sfinansowania projektów takich jak Stara Kopalnia, która – choć na etapie budowy dofinansowana z UE - została pomyślana w nieodpowiedzialny sposób i w przyszłości będzie olbrzymim obciążeniem dla Budżetu Miasta. Podkreślamy, że likwidacja istniejących szkół jest posunięciem zupełnie niezrozumiałym w aspekcie planów budowy nowych żłobków. Sytuacja sprowadza się więc do tego, że miasto będzie wydawać spore pieniądze na obiekty nowych żłobków jednocześnie rezygnując z używania budynków likwidowanych szkół. Budynki te nieużywane i niezagospodarowane będą podlegały postępującemu niszczeniu. Trudno nazwać takie działania przemyślanymi decyzjami managerskimi.

Likwiduje się zawsze bardzo łatwo i Wałbrzych ma w tym względzie wiele bolesnych doświadczeń. Jeszcze raz wzywamy Radnych Wałbrzych do zastanowienia się nad tym problemem.

Patryk Wild
Przewodniczący Stowarzyszenia
"Nowoczesny Wałbrzych"

Paweł Orfin
Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia
"Nowoczesny Wałbrzych"

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group