Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 2406
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: O bezrobociu w powiecie

Środa, 29 maja 2013, 15:51
Aktualizacja: 22:38
Autor: PAW
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: O bezrobociu w powiecie
Fot. PAW
Podczas sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego rozmawiano o wysokim bezrobociu i sposobach wyjścia z tej dramatycznej sytuacji.

Niezależnie od rozwiązań, których propozycje leżą w gestii władz wojewódzkich i centralnych, radni powiatu wałbrzyskiego zwrócili uwagę, że należy szukać innych rozwiązań w obszarze przeciwdziałania bezrobociu i wykluczeniu społecznemu, gdyż dotychczasowe propozycje nie mają wpływu na ograniczenie tego negatywnego zjawiska.
„Należy mieć nadzieję, że realizacja wypowiedzianych dzisiaj racji będzie miała wpływ na działania, które zostaną podjęte w tej materii i w szybkim tempie wpłyną na poprawę sytuacji ekonomicznej mieszkańców Powiatu Wałbrzyskiego. Biorąc powyższe po uwagę zwracamy się z Apelem składając go na ręce Pani Poseł Rzeczpospolitej Polskiej Katarzyny Mrzygłockiej o wsparcie w rozwiązaniu tak istotnego dla wielu tysięcy mieszkańców problemu. Wychodząc naprzeciw oferujemy z naszej strony współpracę i pełne zaangażowanie w realizację zamierzeń i konkretnych rozwiązań” – czytamy w stanowisku wypracowanym przez wałbrzyskich radnych podczas ostatniej sesji. Najistotniejsze postulaty z powiatowego konwersatorium zostaną spisane i przekazane do Premiera Rzeczpospolitej Polskiej

W pierwszym tego typu konwersatorium, zorganizowanym przez przewodniczącego rady powiatu Jerzego Detyny wzięło udział wielu zaproszonych gości, m.in. posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, rektor Państwowej Wyższej Szkoły zawodowej prof. Elżbieta Lonc, czy dyrektor PUP-u Marzena Radochońska.

Bezrobocie w powiece wałbrzyskim na koniec marca 2013 roku wynosiło 34,8 procent. W Wałbrzychu to bezrobocie wynosi 17,8 procent. Małgorzata Łękawska z Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu mówiła o tym, że liczba nowych podmiotów gospodarczych jest niemal identyczna z liczbą podmiotów gospodarczych, które w tym samym okresie zostały zlikwidowane. Problemem stają się narastające zaległości podatkowe niektórych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Tymczasem Tadeusz Choczaj z Sudeckiego Związku Pracodawców, mówił o zjawiskach i czynnikach, które wpływają na wzrost bezrobocia oraz o kierunkach, edukacji, a także o roli samorządów w niwelowaniu zjawiska bezrobocia. Posłanka Katarzyna Mrzygłocka zwróciła tymczasem uwagę na rolę odpowiedniego kształcenia młodych ludzi.
- PUP jest od wspomagania pracodawców i bezrobotnych, ale nie jest od kreowania rynku pracy – mówi Mrzygłocka. – Młodzież nie zawsze potrafi odnaleźć się na rynku pracy i dlatego bardzo ważne jest to, żeby edukacja i kształcenie szło w tym kierunkach, gdzie istnieje zapotrzebowanie na rynku pracy i daje tym młodym ludziom gwarancję zatrudnienia.

Zdaniem Tadeusza Wlaźlaka, burmistrza Szczawna Zdroju, błędem było likwidowanie szkół technicznych oraz zawodowych, które przyuczały do konkretnych zawodów i dawały możliwości znalezienia zatrudnienia. Natomiast niemal wszyscy uczestnicy konwersatorium zwracali uwagę, że bardzo istotną kwestią w zjawisku walki z bezrobociem jest odpowiednia sieć dróg oraz zasoby ludzkie.
- Moim zdaniem wysokie bezrobocie w naszym powiecie ma uwarunkowania historyczne. Likwidacja kopalń miała na to wielki wpływ – mówi radny Marek Tarnacki. – Młodzież wyjeżdża z tego regionu do innych części kraju lub na Zachód Europy. Moim zdaniem, największym problemem jest duża liczba tzw. trwale bezrobotnych.

Według radnego Kamila Orpla, działania systemowe urzędów pracy często są nieskuteczne i nie przynoszą spodziewanych efektów.
- Metody są nieodpowiednie i uważam, że taki system służy jedynie gaszeniu pożarów, ale nie rozwiązuje problemu – mówi Orpel.

Alicja Ogorzelec, burmistrz Głuszycy, podkreśla, że samorządy mają ograniczone możliwości w kwestii zmniejszania bezrobocia.
- Robimy, co możemy, ale skutki są średnie – mówi Alicja Ogorzelec. – Należy, według mojej oceny, zacieśnić współpracę gmin z Powiatem i Gminą Wałbrzych. To jedyna szansa, by zmniejszyć bezrobocie w regionie.

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group