Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3311
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O Funduszach Europejskich rozmawiano w hotelu Qubus

Wtorek, 11 lutego 2014, 11:30
Aktualizacja: 15:00
Autor: red.
Wałbrzych: O Funduszach Europejskich rozmawiano w hotelu Qubus
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w wałbrzyskim hotelu Qubus odbyła się konferencja i szkolenie pod nazwą „Wpływ wsparcia z funduszy europejskich na prowadzenie działalności gospodarczej czyli sztuka komunikacji w biznesie”. Organizatorem spotkania był Fundusz Regionu Wałbrzyskiego.

Podczas konferencji dokładnie omówiony został projekt JEREMIE (Joint European REsources MIcro-to-medium Enterprises). O tej inicjatywie mówił Zastępca Dyrektora Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej Banku Gospodarstwa Krajowego – Dariusz Wieloch, Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego – Robert Jagła i przedstawiciel Funduszu Regionu Wałbrzyskiego – Remigiusz Lewicki. Natomiast o roli i miejscu przedsiębiorcy na Dolnym Śląsku mówił Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Jerzy Tutaj.

- Inicjatywa JEREMIE jest skierowana przede wszystkim do mikro, małych, ale też średnich przedsiębiorców. Jest to instrument zwrotny, który powoduje, że środków jest coraz więcej i coraz więcej przedsiębiorców jest finansowanych. W Województwie Dolnośląskim z programu skorzystało ponad 3 tysiące a w całej Polsce 16 tysięcy przedsiębiorców – powiedział Dariusz Wieloch

JEREMIE to wspólne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Projekt ma na celu wsparcie mikro, małych i średnich firm w dostępie do źródeł finansowania pozadotacyjnego. W Polsce jest on realizowany na poziomie regionalnym. Pula środków przeznaczona na wsparcie przedsiębiorców w Polsce wynosi ponad 400 milionów euro. Zarządzaniem tymi środkami zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego. Dla województwa dolnośląskiego w ramach tej inicjatywy przewidziano kwotę ponad 405 milionów złotych.

- Dzisiejsze spotkanie ma na celu przybliżenie inicjatywy JEREMIE przedsiębiorcom, którzy nie korzystali jeszcze z funduszy unijnych. Chcieliśmy połączyć prezentację produktu z konferencją – jak się komunikować, jak szukać pieniędzy. Chcieliśmy przybliżyć środki unijne przez wspólną rozmowę na temat biznesu. Większość osób na sali jeszcze nie miała kontaktu z JEREMIE. Dolnośląska działalność gospodarcza jest nim zainteresowana. Jest to pierwsza edycja tego typu spotkań. Będziemy organizowali następne spotkania. Chcemy ten projekt kontynuować przez rok – powiedział Robert Jagła

Z inicjatywy JEREMIE mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy zatrudniają od 1 do 250 pracowników, ich roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro, mają siedzibę, lub prowadzą działalność na terenie województwa dolnośląskiego, oraz – co istotne – rozpoczynają właśnie swoją działalność, nie mają historii kredytowej, nie posiadają wystarczającej ilości środków na realizację swoich projektów i nie posiadają wymaganych niejednokrotnie zabezpieczeń. Środki można przeznaczyć na zakup, modernizację czy budowę obiektów produkcyjnych, usługowych i handlowych, na tworzenie miejsc pracy, wdrażanie nowych rozwiązań technicznych, zakup maszyn, urządzeń i aparatury a także na inne cele przyczyniające się do rozwoju segmentu MŚP.

Podczas spotkania odbyło się też szkolenie „Komunikacja w biznesie”, prowadzone przez przedstawiciela Centrum Szkolenia i Psychoterapii Caterina Sp. z o. o. – Piotra Piotrkowskiego. W konferencji i szkoleniu udział wzięło blisko 60 zaproszonych osób.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group