Środa, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 1771
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O kredycie i rynku pracy na sesji Rady Miasta

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 22 sierpnia 2013, 15:55
Aktualizacja: 22:58
Autor: PAW
Fot. Robert Bajek
Wyjątkowo spokojny przebieg miała dzisiejsza sesja Rady Miasta. Nawet Alicja Rosiak, która jest znana z ostrej krytyki prezydenta i podejmowanych przez niego działań, nie miała dziś wiele do powiedzenia.

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta radni zadecydowali o zaciągnięciu kredytu długoterminowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego na wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej z terminem spłaty do 31 grudnia 2029 roku w wysokości ponad 57 milionów złotych.

Wypłata kredytu ma nastąpić w dwóch transzach: I transza w kwocie blisko 29 milionów złotych – 2013 rok, a II transza w kwocie ponad 28 milionów złotych – 2014 rok. Źródłem pokrycia spłaty rat kredytu wraz z odsetkami mają być dochody własne Miasta Wałbrzycha.
- Pojawiają się nowe formy instrumentów finansowych i należy z takich instrumentów korzystać - mówi Ewa Kłusek, skarbnik gminy. – Pierwsza transza posłuży spłacie kredytu zaciągniętego w 2012 roku. Taki zabieg da Gminie Wałbrzych poważne oszczędności.

Pewne wątpliwości mieli Giovanni Roman z PiS-u i Alicja Rosiak z WWS-u, ale ostatecznie uznali, że nowe formy kredytowania w tym konkretnym przypadku chyba nie są najgorszym rozwiązaniem i jedynie „wstrzymali się” od głosu. Ostatecznie 17 głosami „za”, przy 5 „wstrzymujących” uchwała została podjęta.

Prezydent Roman Szełemej nawiązał tymczasem do sytuacji na wałbrzyskim rynku pracy.
- Wkrótce powstanie analiza miejsc pracy, a także spróbujemy określić, ile miejsc pracy w naszym mieście dały inwestycje prowadzone na szeroką skalę – mówi Szełemej. – Bezrobocie w Wałbrzychu spada, ale faktem jest, że firmy budowlane w naszym mieście mają olbrzymie trudności ze znalezieniem pracowników.

Zdaniem prezydenta Szełemeja, w wielu przypadkach firmy budowlane z Wałbrzycha, muszą posiłkować się ludźmi spoza Wałbrzycha. Dlatego Gmina chce wspierać takie kierunki kształcenia, które dadzą absolwentom tych szkół pracę na terenie Wałbrzycha.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~były pracownik 22-08-2013 14:23
Czy te firmy budowlane z Wałbrzycha zatrudniają na umowę o pracę czy moze jednak na umowy śmieciowe? Bo widać że tylko na te drugie, skąd więc to zdziwienie prezydenta? Za 5zł/h mało komu się tu opłaca pracować.
~budoplol 22-08-2013 14:46
Niech prezydent zasięgnie opinii u swego zastępcy, który ma posiada wielkie doświadczenie w w likwidowaniu wałbrzyskich szkół budowlanych
~kulturalny 22-08-2013 17:17
tego z fotki numer 30 znam tzn.widzialem ostatnio w sklepie zakupki podjachaly na tasmie pani z kasy mowi dzien dobry zero odzewu po skasowaniu zakupow pani pownie kulturalnie dziekuje za zakupy ,do widzenia on dalej nic myslalem,ze to jakis zagraniczniak albo gluchoniemy albo menel ale nie wsiadl do konkretnej bryki z niezla panna dopiero kolega mnie oswiecil to byly vice prezydent Miroslaw Bartolik po prostu....
~kl 23-08-2013 12:46
do ~kulturalny. To dobrze,że się nie odzywał, bo w przypadkiem podsłyszanej rozmowie na parkingu pod UM na 5 słów w zdaniu 3 były niecenzuralne. Taka to pseudokultura panów w garniturach.
~Rebel Yell 23-08-2013 14:22
A Wylandowski się zgubil czy po wytyczne przyszedł?
~obi 23-08-2013 15:21
Pani Rosiak albo chora albo spokorniała. A może jakiś kłopotów się spodziewa u męża?
~kulturalny 23-08-2013 20:33
no to rzeczywiscie lepiej niech nie zabiera glosu moze oszczedzal glos wtedy bo lala byla niezla

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group