Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2637
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O obwodnicy zachodniej w wałbrzyskim Ratuszu

Poniedziałek, 9 stycznia 2017, 15:19
Aktualizacja: Wtorek, 10 stycznia 2017, 11:10
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: O obwodnicy zachodniej w wałbrzyskim Ratuszu
Fot. Robert Bajek
W miniony piątek podaliśmy informację, że Wałbrzych otrzymał blisko 300 milionów złotych dofinansowania na budowę obwodnicy zachodniej. Dziś, podczas konferencji prasowej w Ratuszu, głos w tej sprawie zabrał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Wałbrzych otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości 296,8 mln złotych na budowę obwodnicy zachodniej w ciągu drogi krajowej nr 35 w wyniku wniosku złożonego w ramach konkursu w Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z najwyższych kwot dofinansowania w tym konkursie. Dofinansowanie uzyskało w sumie 16 miast na prawach powiatu a całkowita kwota dofinansowania wyniosła 2,15 mld złotych.

- Projekt który złożyliśmy otrzymał bardzo wysoką punktację - 77 procent możliwych do zdobycia punktów i bardzo wysokie dofinansowanie - 297 milionów złotych, z tych 350 milionów złotych brutto, bo tyle ta inwestycja ma kosztować. Chciałem dzisiaj podziękować tym, którzy składali wniosek, którzy go przygotowali, pracownikom ZDKiUM. Wniosek to opasłe tomy dokumentacji. Był składany wiele miesięcy temu. To bardzo dobrze, kompletnie napisany wniosek. Chciałem podziękować również tym, którzy przez kilkanaście lat zabiegali o tą inwestycję, podziękować wszystkim poprzednim prezydentom, parlamentarzystom, współpracownikom za to, że podnieśli temat zrobienia drogi, która obejdzie wąskie gardło, jakim jest niewątpliwie ulica Wrocławska, Armii Krajowej i cały dotychczasowy układ komunikacyjny. Nasze miasto jest miastem zawieszonym na jednej, głównej drodze, przez którą przejeżdża 32 tysiące samochodów na dobę. Tego na dłuższą metę nie da się utrzymać, w związku z tym budowa tej drogi była konieczna. To jest absolutnie fundamentalna inwestycja dla Wałbrzycha. Dla mnie jest to niezwykle ważny projekt również z punktu widzenia gospodarczego. Chodzi o to, że z tych 300, 320, czy 350 milionów złotych znaczna część w oczywisty sposób zostanie tutaj, bo mamy przecież kopalnie surowców skalnych, które są źródłem materiału do budowy drogi, mamy betoniarnie, mamy otaczarnie, mamy zakłady zajmujące się robotami ziemnymi. Liczę na to, że to będzie poważny impuls gospodarczy dla naszego regionu, da pracę, zatrudnienie, zwiększy zasobność firm, które tu działają. W gruncie rzeczy to jest największa od 70 lat jednorazowa inwestycja w Wałbrzychu. Bardzo liczymy na jeszcze większe rozkręcenie koniunktury - powiedział Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha.

Obwodnica zachodnia Wałbrzycha, której długość wyniesie około 6 kilometrów, swój początek będzie miała przy remontowanym właśnie wiadukcie kolejowym na ulicy Łączyńskiego. Następnie przez rondo przy Tesco, które to rondo zostanie przebudowane, będzie biegła estakadą w kierunku wzgórza Gedymina. Na wysokości ulicy Reja przetnie tory kolejowe i na wysokości Placu Grunwaldzkiego połączy się z ulicą Sikorskiego. Z uwagi na topografię Wałbrzycha budowa obwodnicy będzie wymagała też przebudowy około 5 kilometrów przyległych dróg. W ramach projektu przebudowane zostaną fragmenty ulicy Konopnickiej, Plac Grunwaldzki, fragment ulicy Wysockiego czy Chrobrego. Przy ulicy Reja i Starachowickiej powstanie węzeł bezkolizyjny. Ulica Żeromskiego natomiast otrzyma nowy przebieg z przejściem podziemnym. Ważny węzeł powstanie również przy ulicy Wyszyńskiego, Chopina i Gałczyńskiego a ulica Kusocińskiego zostanie przedłużona. Tak szeroki zakres prac wiąże się oczywiście z pewnymi utrudnieniami zarówno dla kierowców jak i dla pieszych, jednak jest to inwestycja niezbędna dla właściwego funkcjonowania komunikacyjnego naszego miasta. Całość prac ma się zakończyć w terminie 3-4 lat. Oprócz budowy obwodnicy w Wałbrzychu prowadzone będą również wcześniej zaplanowane prace drogowe, takie jak między innymi przebudowa ulicy Kamienieckiej i skrzyżowanie ulicy Kamienieckiej z ulicą Noworudzką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group