Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 2902
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obywatelski Wałbrzych zgłasza uwagi dotyczące Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 7:35
Aktualizacja: Wtorek, 20 sierpnia 2013, 14:18
Autor: red
Fot. użyczone
Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny wzbudza wciąż wiele emocji.

Oto sugestie Obywatelskiego Wałbrzycha:

„Jako Grupa Wałbrzyszan pn. Obywatelski Wałbrzych chcemy podziękować za chęć stworzenia budżetu partycypacyjnego w Wałbrzychu w roku 2014. Cieszymy się, że nasz projekt złożony 15 lipca stał się bodźcem dla włodarzy naszego miasta do rozpoczęcia prac przez wybrany zespół nad własnym projektem budżetu obywatelskiego tydzień później. Chcielibyśmy jednak zgłosić kilka swoich uwag.

Przede wszystkim - nie znaleźliśmy nigdzie Zarządzenia Prezydenta Miasta Wałbrzycha, które wprowadziłoby w życie załącznik pt. „Zasady Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego". Mamy nadzieję, że to tylko my nie możemy znaleźć tego zarządzenia lub omyłkowo nie zostało opublikowane w BIP. Jeśli natomiast doszło do przeoczenia i nie podjęto powyższego zarządzenia - dalsze działanie niestety nie ma podstaw prawnych. Jak można zgłaszać uwagi do czegoś, co nie istnieje? Bardzo ważna jest data wprowadzenia zarządzenia, gdyż Harmonogram przygotowania Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego (załącznik nr 2) nie może przecież dotyczyć okresu, który już minął.

Prosimy rozważyć sens podziału projektów na ogólnomiejskie i lokalne. Nie jest jasno zdefiniowany charakter ogólnomiejski: ważny dla terenu kilku dzielnic miasta. Co to oznacza? Kto o tej ważności decyduje? Brak ograniczeń kwotowych powoduje, że może zostać wybrany tylko jeden taki projekt o wartości 1,8 mln zł przez mocne promowanie tego projektu np. przez Urząd Miejski. Jeśli chodzi zaś o projekty lokalne, naszym zdaniem złym pomysłem jest ścisłe określanie maksymalnej kwoty dla małych obszarów miasta. Są miejsca naszego miasta, gdzie jest więcej potrzeb niż innych miejscach Wałbrzycha. Niech mieszkańcy zdecydują w głosowaniu powszechnym co jest dla nich istotne. Zachęcamy do zrezygnowania z podziałów na zadania ogólnomiejskie i lokalne oraz przeznaczenia całej kwoty 4 mln zł do zadań wspólnych. Można ewentualnie ograniczyć maksymalną wartość pojedynczego projektu do 400-500 tys. zł

Mamy poważne zastrzeżenia co do kart do głosowania. Przede wszystkim nie jest zachowana tajność głosowania. Każdy oddający głos ma obowiązek wpisać swoje dane osobowe. Może to spowodować np. naciski co do sposobu głosowania mieszkańców przez ich przełożonych, bo w łatwy sposób można będzie sprawdzić jak dana osoba głosowała. Mogą się nawet pojawić gotowe (wypełnione) karty do głosowania, które będą wręczane podwładnym.

Zmuszanie ludzi, którzy przyjdą oddać głos w wybranym lokalu, do wpisywania nr projektu z listy, nazwy zadania i jego lokalizacji oraz szacunkowy koszt zadania, może spowodować zniechęcenie tych osób i rezygnacje z głosowania. W naszej opinii karta powinna zawierać listę wszystkich projektów, a głosujący winien tylko zaznaczyć np. krzyżykiem trzy wybrane projekty”.

w imieniu Grupy Obywatelski Wałbrzych
Paweł Orfin
http://obywatelski.eu

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~T.O. 18-08-2013 18:54
Witam.Jeżeli nie widzicie Zarządzenia ,to czym się interesujecie, po prostu nie zgłaszacie żadnego pomysłu i po sprawie. Po.T.O
~antyM 18-08-2013 20:00
Muszą wiedzieć ile jest opozycji w mieście, dlatego każą wpisywać dane. Nie po to ciężko wygrywali demokratyczne wybory, żeby wpaść przy jakimś referendum. Czekam kiedy tow. radny Rozmuski powie Wam - "państwu dziękujemy, państwa nie obsługujemy".
~Zabawni 18-08-2013 20:17
Po pierwsze to to co złożyliście 15 lipca to było już planowane rok temu więc nie podszywajcie się pod nie swoimi projektami. Bo o budżecie takim słychać było już dawno więc to nie jest wasza zasługa.
~karo 18-08-2013 21:41
Kurde jak to jest... wszędzie budżet partycypacyjny wprowadza uchwałą Rada Miejska, a u nas wystarczy zarządzenie prezydenta?
~do Karo 19-08-2013 0:04
Wejdz w artykuły rok temu i przestań pisać głupoty już rok temu o takim budżecie informowano. Poza tym kasa jest ludzi a nie radnych i teraz ta kasa pójdzie do ludzi, a nie na Rosiaka wypłatę który siedział na L4 2 lata.
~dido 19-08-2013 9:02
Daj se spokoju chłopie ....... Rosiak juz nie pracuje w Urzedzie miasta a druga sprawa to za L4 nie płaci urząd tylko zus jeśli już ze składek jakie pracodawca z brutta odprowadza . A swoja drogą to zobacz ile kasy wydawano na bzdety np. około 300 tysiaków na otwarcie parku wodnego heheh . . Daj spokój chłopie bo to zdarta płyta z tym Rosiakiem.... zajmij się konkretami a nie baw sie w politycznego filantropa..... heheh
~ehh 19-08-2013 9:26
o czym ty mówisz? Rok temu zrobili jakiś niejasny plebiscyt... nikt nie wie czy i kto prowadził rzeczywiście ankietę. Czemu więc Szełemej nie rozpoczął budżetu obywatelskiego np. w marcu? Wtedy byłoby sporo czasu na kampanię informacyjną, na zbieranie wniosków np. A tak zrobili na chybcika, żeby to ICH projekt był wprowadzony
~ 19-08-2013 12:16
dido dokladnie chorobowe placi ZUS na ktore my odprowadzamy skladki z wlasnych pieniedzy!!!
~do dido i ehh 19-08-2013 12:44
ROK TEMU BYŁ PLAN TAKIEGO BUDŻETU O TYM INFORMOWAŁ SZEŁEMEJ A CI Z OBYWATELSKIEGO WAŁBRZYCHA TERAZ CHCIELI SIĘ PRZYPASOWAĆ LUDZIOM BO WYBORY SIĘ ZBLIŻAJĄ. Co do L4 to w tym roku był na L4 i w poprzednich latach, więc jak już był chory rok wcześniej to się mógł zwolnić albo przenieś na inne stanowisko. ZUS płaci ale to płaca jest z naszych podatków. Wypłata Rosiaka też była z naszych podatków, bo zajmował publiczne stanowisko.
~do ehh 19-08-2013 12:49
Rok temu zrobili a wy podłapaliście i sobie przypisaliście to i to jest nie w porządku. Szełemej Rozpoczął budżet obywatelski rok temu i wy w bezczelny sposób próbujecie ludziom wmówić że to wasza zasługa bo złożyliście pismo w tym roku 15 lipca JEST TO SKANDAL I OSZUKIWANIE LUDZI.
~do tomasika 19-08-2013 15:52
Czy ty musisz krytykować wszystko, co robią inni a nie Szełemej? Daj sobie na luz chłopie, konsumuj emeryturę i nie zniechęcaj lodzi, którzy chcą coś zrobić a nie tylko gadać
~Miro 19-08-2013 21:27
http://www.um.walbrzych.pl/strony/do_druku/aktualnosci/2013/08/001.php trzeba być ślepym, lub po prostu nie chcieć widziec tych założen na stronie urzędu. Szkoda gadać!! Obywatelski Wałbrzych schowajcie się pod stół. WSTYD!!!
~do Miro 20-08-2013 0:00
buahahaaa... nie błaźnij się, czy to jest ZARZĄDZENIE? Spójrz na załącznik, nawet ma wykropkowane miejsce na nr zarządzenia
~:))) 20-08-2013 9:40
Czy Pan Orfin nie był przypadkiem współorganizatorem referendum w sprawie Mobruku? Gdyby ekipa Wilda TYLKO usunęła ten śmietnik z Wałbrzycha jak ma w swoich zamiarach to taka przysługa przesłoniłaby wszystko co do tej pory zrobił Szełemejek. Przypominam o tym wszystkim kacykom Szelemeja,którzy również wdychają azbest lub ich bliscy. Poznałam Wilda i Orfina - poznałam również Szełemeja,którego błagałam o zabieg dla syna,który w skutek trzeciego migdała miał już komplikacje / uszkodzenie słuchu,zapalenie zatok szczękowo nosowych-tomograf wykazał / złożyłam podanie o przyspieszenie zabiegu-z drwiącym uśmieszkiem powiedział cos o limitach oraz że mój syn / wtedy 3 letni?/ jest niejeden.Dzisiaj dzięki jego decyzji latam z synem po logopedach,psychologach itp.a wy podatnicy składacie się na to.
~:))) 20-08-2013 9:42
Taki oto człowiek? z Szełemeja i manager-nie wiem jak inni ale ja mu nie ufam kompletnie.Poznałam go już ze strony "człowieczeństwa" :))) Niech ten przykład da do zastanowienia.
~do ~:))) 20-08-2013 11:14
Pan Wild to został wyrzucony na zbity pysk ze Stoszowic bo nie potrafił sobie poradzić z małą wioską. To samo jest w MPK Wrocław też tam się cyrki dzieją a Wild jest zastępcą dyrektora i taka osoba ma rządzić miastem hehehe. I Szełemej jest kardiologiem a nie Laryngologiem. Limity są w każdym szpitalu i przychodni i tą wine to do Ministerstwa Zdrowia kieruj.
~ 20-08-2013 11:19
Sol to pewnie twoje głupawe komentarze! Wilduś cacy, Szełemej beee. lecz sie na głowę głupia babo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group