Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1580
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oficjalne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 4 maja 2011, 7:40
Aktualizacja: 12:53
Autor: Sven
Fot. Sławomir Pawlik
Niecodzienny przebieg miały obchody Święta Konstytucji w Wałbrzychu. Po pierwsze, z powodu nagłego ataku zimy, po drugie uroczystość przybrała, jak za PRL–u, wymiar partyjno – państwowy.

220 lat temu, w 1791 roku, w atmosferze spisku i podziałów Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów przyjął „Ustawę rządową z dnia 3 maja”. Konstytucja nigdy w pełni nie weszła w życie, a wkrótce za sprawą targowiczan i zaborców została obalona. Gdy już odzyskaliśmy niepodległość była nieaktualna. W 1919 roku 3 maja stał się świętem narodowym i państwowym. Potem obchodów zakazali hitlerowcy, a po wojnie ponownie zakazali stalinowcy. Historia wciąż jednak zatacza koła. W 1990 roku, na fali euforii niepodległościowej święto zostało przywrócone.

Minęło 21 lat od tego momentu i gdy wydawało się, że nasza demokracja dojrzała już na tyle, by święta wywodzące się z wydarzeń sprzed setek lat obchodzić wspólnie i bez mieszania do tego polityki, w Wałbrzychu w oficjalnej uroczystości wzięli udział tylko przedstawiciele rządzącej koalicji. W dodatku nie w komplecie, ponieważ prezydent Kruczkowski wybrał się na urlop. Opozycja zbojkotowała oficjalne obchody. A przecież jeszcze niedawno, w czasie „Mszy papieskiej”, np. radny Ryszard Nowak tak nabożnie prezentował się z różańcem w dłoni. Z ramienia opozycji, wczorajsze wydarzenia kontrolował jedynie powiatowy radny z PiS-u Bogumił Gwoździk.

A sama uroczystość? Miała tradycyjny przebieg. Zaczęła się pod ratuszem, skąd zebrani przemaszerowali do Kolegiaty pod wezwaniem św. Aniołów Stróżów. Po uroczystej, koncelebrowanej mszy, wszyscy udali się na Plac Kościelny pod Pomnik Niepodległości. Z powodu zimna i uporczywie padającego śniegu, celebrowanie święta skrócono do minimum. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, okolicznościowym wystąpieniu poseł Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej i odśpiewaniu kilku patriotycznych pieśni przez młodzieżowy chór, pod pomnikiem złożone zostały kwiaty.

Manifestacja zakończyła się na Placu Magistrackim, dokąd, z orkiestrą górniczą na czele dotarła topniejąca po drodze grupa uczestników.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~kierowca mpk 4-05-2011 8:01
nieudacznicy MPK
~Dyzio 4-05-2011 8:24
Ludzie. Może i Rysiek Nowak słyszał, że jest "coś takiego" jak Konstytucja 3-Maja, bo wszyscy o tym trabią. Tylko do czego mu to jest potrzebne to pewnie za cholerę nie wie. A Longin mu tego nie wytłumaczył.
~Opozycja 4-05-2011 9:41
Również opozycja obchodziła Święto Konstytucji , ale osobno.
~ 4-05-2011 9:58
I dobrze, że opozycja olała te obchody. Kruczkowski niech jak najszybciej pakuje manatki i wynocha z urzędu!
~Klub AA 4-05-2011 10:51
Co nasz kolega Ryszard wyrabiał z różańcem
~kocio 4-05-2011 21:09
dlaczego kruka nikt nie wywiezie na taczkach,tracimy pieniądze podatników na procesy,ponowne wybory,a MIASTO-w zastoju najwiecej korzystają na tym prezesi spółdzieli mieszkaniowych,brudnego manhatanu stoiska WARZYWA,teren Reala i jego otoczenia,sypiące się drogi
~benkmen 4-05-2011 21:16
Czy kontrolujący wczorajsze wydarzenia w kościele radny G.... ponoć siedział w konfesjonale ? Czy p.N. miał chociaż twarzowy różaniec??
~Jasiek 4-05-2011 21:29
Mój Boże. Rysiek na chwilę (tylko!!!) wypuścił z dłoni kielicha i flachę wziął różaniec a ci już go się czepiają...Na Mszy papieskiej owszem miał różaniec i nawet łzę w oku. No bo co miał mieć? Wiśniówkę?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group